„Plamen odporu nesmí zhasnout“ - tak de Gaulle vyzýval k boji proti nacistům

Londýn/Paříž - Druhá světová válka přinesla Francouzům nejtěžší chvíle v červnu 1940. Po kapitulaci premiéra Philippa Pétaina republika padla do rukou fašistů. Generál Charles de Gaulle, tehdejší státní podtajemník ministerstva obrany, však v té době pronesl z Londýna plamenný projev, ve kterém vyzval Francouze k pokračování v boji proti nacistům a vyhlásil založení hnutí Svobodné Francie. Stalo se tak 18. června 1940 a jeho řeč vešla do dějin jako jeden z nejdůležitějších projevů v historii země. Maršál Pétain, hrdina první světové války, podepsal s hitlerovským Německem příměří a stanul v čele kolaborantské vlády ve Vichy, zatímco Němci okupovali severní část země. De Gaulle byl proti příměří, a proto poté, co vyšlo najevo, že Pétain usiluje o dohodu s nacisty, uprchl 15. června do Londýna. Tam se stal vůdcem svobodných francouzských sil.

O tři dny později získal zvláštní povolení od Winstona Churchilla k vysílání řeči na vlnách BBC navzdory námitce britské vlády, že takový projev by mohl vyvolat snahy Pétainovy vlády o bližší spojenectví s Německem. Ve své řeči de Gaulle připomněl Francouzům, že nejsou sami a že v jejich úsilí o vymanění se z područí nacistů je budou Británie a USA podporovat vojensky i ekonomicky. 

„Věřte mi, který k vám mluví se znalostí věci a říká, že nic není pro Francii ztraceno. Tytéž prostředky, které nás porážely, nám mohou přinést den vítězství.“ De Gaulle chápal porážku Francie za dočasný stav, že Francie prohrála bitvu, ale se základnou ve své koloniální říši a s pomocí Velké Británie a USA válku vyhraje: „Francie není sama. Ona není sama! Ona není sama! Má za sebou rozsáhlou říši. Může vytvořit blok s britskou říší, která ovládá moře a zůstává ve válce. Může jako Anglie využít neomezené zdroje USA. Tato válka není omezena bitvou Francie. Je to světová válka. Plamen odporu nesmí zhasnout a nezhasne!“


Své geopolitické chápání konfliktu podpíral de Gaulle argumentací o síle západních velmocí: Británie a hlavně Spojených států s jejich obrovským lidským a materiálním potenciálem. A ve svém projevu vyzval ty, kdo chtěli bojovat proti Němcům, aby se k němu připojili - tak vzniklo hnutí Svobodná Francie (později Francouzský výbor národního osvobození). 

Za to byl vládou ve Vichy degradován, později v nepřítomnosti odsouzen k smrti. Nicméně Francouzi rebelovi uvěřili. Churchill jej 28. června uznal za vůdce „svobodných Francouzů“. Otevřela se tak cesta k tomu, aby se poražená Francie mohla stát vítěznou mocností. 

De Gaulle vybudoval armádu a přispěl k osvobození od německé okupace. V srpnu 1944 se vrátil do osvobozené Paříže a triumfálně pochodoval po Champs-Élysées jako spasitel národa. Navzdory slávě projevu z 18. června historikové upozorňují, že tuto výzvu slyšelo jen málo Francouzů. A že mnohem více lidí vyslechlo až další projev de Gaulla z 22. června 1940.

Winston Churchill
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Představitelé USA odlétají do Saúdské Arábie připravit půdu pro mírová jednání

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff míří do Saúdské Arábie k přípravám jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. USA zřejmě nejdříve chtějí jednat samostatně s Ruskem, pak samostatně s Ukrajinou a poté vést společné rozhovory. Spojené státy se také ptají svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelci se vrací do pohraničních kibuců, ne všichni ale zůstávají

Loni v listopadu začalo platit příměří mezi libanonským teroristickým hnutím Hizballáh a Izraelem, už v úterý ale vyprší jedna z jeho podmínek. Mezitím se do izraelských vesnic u hranice s Libanonem po více než roce začali vracet jejich obyvatelé. Štáb ČT se zpravodajem Davidem Borkem natáčel v kibucu Chanita, kde před válkou žilo na sedm set obyvatel.
před 2 hhodinami

Svět nesmí spadnout do pasti appeasementu, varoval šéf mnichovské konference

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen varoval před scénářem z roku 1938. Hlavním tématem třídenní konference v bavorské metropoli byla Ukrajina. Finský prezident Alexander Stubb zmínil, že Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruský útok na Mykolajiv připravil sto tisíc lidí o teplo

Ruský vzdušný útok na jihoukrajinský Mykolajiv v noci na neděli poškodil místní elektrárnu, informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Bez dodávek tepla je sto tisíc lidí, napsal na Telegramu prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednoho člověka úder okupantů zranil. Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské síly v sobotu výrazně zintenzivnily své pozemní útoky na východě Ukrajiny, hlavní nápor se odehrává na frontovém úseku u Pokrovsku.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pavel k Ukrajině: Má-li Evropa převzít odpovědnost, musí být u jednání

Evropa musí podle českého prezidenta Petra Pavla vyvinout veškeré úsilí, aby byly její zájmy přítomné při vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Evropští lídři se obávají, aby se podmínky míru nedohodly bez jejich účasti jen mezi USA a Ruskem. Na dotaz ohledně české účasti na pondělní schůzce evropských státníků Pavel odpověděl, že dle jeho informací to nebude neoficiální summit, ale jednání části evropských lídrů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Útok v rakouském Villachu měl podle vyšetřovatelů islamistický motiv

Rakouští vyšetřovatelé se domnívají, že sobotní útok ve Villachu, při němž třiadvacetiletý Syřan s právem pobytu v alpské zemi ubodal chlapce a pět dalších lidí zranil, měl islamistický motiv. Oznámil to v neděli podle agentury APA rakouský ministr vnitra Gerhard Karner.
před 11 hhodinami

EU chce omezit dovoz některých potravin včetně amerických, píší Financial Times

Evropská unie plánuje zablokovat dovoz některých potravin vyprodukovaných podle odlišných norem. Chce tak chránit své zemědělce. Opatření je podobné obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa založené na reciprocitě. Napsal to v neděli list Financial Times (FT) s odvoláním na tři úředníky z EU.
před 15 hhodinami

Trumpova vláda ruší výpovědi v agentuře, která dohlíží na jaderné zbraně

Zástupci amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA) se snaží zrušit výpovědi zaslané některým jeho zaměstnancům, ale nedaří se jim s nimi spojit, protože nemají jejich nové kontaktní údaje. S odvoláním na e-mail zaměstnancům NNSA to uvedla stanice NBC News. Web televize CNN s odvoláním na své zdroje uvedl, že si zástupci Trumpovy administrativy zřejmě neuvědomili, že NNSA dohlíží na zásoby jaderných zbraní.
před 17 hhodinami
Načítání...