„Plamen odporu nesmí zhasnout“ - tak de Gaulle vyzýval k boji proti nacistům

Londýn/Paříž - Druhá světová válka přinesla Francouzům nejtěžší chvíle v červnu 1940. Po kapitulaci premiéra Philippa Pétaina republika padla do rukou fašistů. Generál Charles de Gaulle, tehdejší státní podtajemník ministerstva obrany, však v té době pronesl z Londýna plamenný projev, ve kterém vyzval Francouze k pokračování v boji proti nacistům a vyhlásil založení hnutí Svobodné Francie. Stalo se tak 18. června 1940 a jeho řeč vešla do dějin jako jeden z nejdůležitějších projevů v historii země. Maršál Pétain, hrdina první světové války, podepsal s hitlerovským Německem příměří a stanul v čele kolaborantské vlády ve Vichy, zatímco Němci okupovali severní část země. De Gaulle byl proti příměří, a proto poté, co vyšlo najevo, že Pétain usiluje o dohodu s nacisty, uprchl 15. června do Londýna. Tam se stal vůdcem svobodných francouzských sil.

O tři dny později získal zvláštní povolení od Winstona Churchilla k vysílání řeči na vlnách BBC navzdory námitce britské vlády, že takový projev by mohl vyvolat snahy Pétainovy vlády o bližší spojenectví s Německem. Ve své řeči de Gaulle připomněl Francouzům, že nejsou sami a že v jejich úsilí o vymanění se z područí nacistů je budou Británie a USA podporovat vojensky i ekonomicky. 

„Věřte mi, který k vám mluví se znalostí věci a říká, že nic není pro Francii ztraceno. Tytéž prostředky, které nás porážely, nám mohou přinést den vítězství.“ De Gaulle chápal porážku Francie za dočasný stav, že Francie prohrála bitvu, ale se základnou ve své koloniální říši a s pomocí Velké Británie a USA válku vyhraje: „Francie není sama. Ona není sama! Ona není sama! Má za sebou rozsáhlou říši. Může vytvořit blok s britskou říší, která ovládá moře a zůstává ve válce. Může jako Anglie využít neomezené zdroje USA. Tato válka není omezena bitvou Francie. Je to světová válka. Plamen odporu nesmí zhasnout a nezhasne!“


Své geopolitické chápání konfliktu podpíral de Gaulle argumentací o síle západních velmocí: Británie a hlavně Spojených států s jejich obrovským lidským a materiálním potenciálem. A ve svém projevu vyzval ty, kdo chtěli bojovat proti Němcům, aby se k němu připojili - tak vzniklo hnutí Svobodná Francie (později Francouzský výbor národního osvobození). 

Za to byl vládou ve Vichy degradován, později v nepřítomnosti odsouzen k smrti. Nicméně Francouzi rebelovi uvěřili. Churchill jej 28. června uznal za vůdce „svobodných Francouzů“. Otevřela se tak cesta k tomu, aby se poražená Francie mohla stát vítěznou mocností. 

De Gaulle vybudoval armádu a přispěl k osvobození od německé okupace. V srpnu 1944 se vrátil do osvobozené Paříže a triumfálně pochodoval po Champs-Élysées jako spasitel národa. Navzdory slávě projevu z 18. června historikové upozorňují, že tuto výzvu slyšelo jen málo Francouzů. A že mnohem více lidí vyslechlo až další projev de Gaulla z 22. června 1940.

Winston Churchill
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 3 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 5 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 5 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 11 hhodinami
Načítání...