V Íránu byl popraven vůdce sunnitských rebelů

Teherán – V Íránu byl dnes popraven Abdolmalek Rígí, vůdce sunnitských povstalců ze skupiny Džundalláh. Ta má podle Teheránu na svědomí mnoho atentátů a udržuje kontakty s teroristickou sítí al-Káida. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na íránské oficiální zdroje. Abdolmalekův bratr Abdolhamíd byl za stejná obvinění popraven již koncem května.

„Po rozhodnutí revolučního tribunálu v Teheránu byl Abdolmalek Rígí pověšen v neděli ráno,“ cituje AFP úřední komuniké. „Šéf ozbrojené kontrarevoluční skupiny na východě země byl zodpovědný za loupeže, atentáty, vraždy, útoky na ozbrojené a pořádkové síly, na řadové občany,“ dodává dokument.

Rígí byl zajat již letos v únoru

Video Poprava vůdce sunnitských povstalců
video

Poprava vůdce sunnitských povstalců

Abdolmalek Rígí byl íránskou bezpečností zajat letos v únoru během spektakulární operace s únosem letadla. Podle íránských oficiálních zdrojů se při výslechu přiznal, že jeho povstalecký boj podporovaly finančně i dalšími způsoby americké a jiné západní rozvědky s cílem oslabit íránskou vládu. Západ podporu Džundalláhu popírá.

Skupina Džundalláh na jihovýchodě Íránu u hranic s Pákistánem bojuje za práva etnických Balúčů, kteří vyznávají sunnitskou větev islámu. Sunnité jsou v převážně šíitském Íránu v menšině. Skupina se přihlásila mimo jiné k loňskému sebevražednému útoku na revoluční gardisty, při němž přišlo v jihovýchodním Íránu o život dvaačytřicet osob.