Rakouská církev přijala balíček opatření proti zneužívání a týrání

Mariazell (Rakousko) - Balíček opatření proti sexuálnímu zneužívání a týrání dětí v církvi dnes přijali rakouští biskupové na závěr třídenního zasedání rakouské biskupské konference (ÖBK) v Mariazellu. Podle přijatých zásad se případy zneužívání předají justici a podezřelí pachatelé do vyšetření skončí mimo službu. O dalších následcích pro ně pak spolu s příslušným biskupem rozhodnou nové komise. Vznikne i nadace k odškodnění obětí a uhrazení jejich terapie. Balíček zahrnuje i prevenci, což se odrazí ve výběru a přijímání lidí do církevních služeb a v jejich vzdělávání.

Opatření by se měla začít prosazovat od 1. července. Po celém Rakousku by se pak měla rozšířit nejpozději do konce března příštího roku. „Všichni v církvi budou spoluodpovědní za to, aby se lépe zabránilo zneužívání a násilí,“ uvedli biskupové v prohlášení k balíčku, na němž od jara pracovala zvláštní komise. Povinnost zabránit týrání a zneužívání se vztahuje nejen na duchovní, ale i na spolupracovníky a církevní dobrovolníky.

Rakouská biskupská konference:

„Církev je vděčná, že se prolomila hradba mlčení a pravda se dostala na světlo.“

Video Telefonát Jana Moláčka
video

Telefonát Jana Moláčka

Skandál kolem sexuálního zneužívání dětí duchovními propukl v katolické církvi v Rakousku letos v březnu. Dosud se přihlásilo několik stovek obětí. Případy se odehrály většinou před pár desetiletími. S podobnými skandály se potýká katolická církev i v dalších evropských zemích. Z katolické církve v Rakousku vystoupil v poslední době rekordní počet věřících.

V každé diecézi už nyní funguje ombudsmanská kancelář, kam se mohou oběti obracet. Některé vedli kněží, nově by v jejich čele měli podle ÖBK stát nezávislí odborníci. Ombudsmani by také měli obětem doporučovat, aby případ ohlásily justici. Církevní vedení podezřelého vyzve, aby oznámení podal sám. Pokud by prý hrozilo, že by mohl poškodit další osoby, oznámí případ samo. V každé diecézi vznikne také komise, která pak s tamním biskupem projedná profesní důsledky pro případného viníka. Bude-li existovat důvodné podezření, bude případný pachatel postaven mimo službu do konečného objasnění případu.

ÖBK se chystá zřídit i nadaci, která zaplatí odškodné a náklady na terapii těm, jejichž případ posoudí ombudsmani či komise pro oběti. Ta vznikla na popud rakouského kardinála a církev její činnost hradí. Konkrétní částka, kterou by nadace měla mít, nepadla.

Katolická církev
Katolická církev
Více fotek
  • Katolická církev autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1754/175366.jpg
  • Rakouská katolická církev autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1754/175364.jpg
  • Katolická církev autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1754/175362.jpg