Slovenské strany se dohodly na obsazení ministerstev

Bratislava - Předsedové čtyř slovenských středopravých stran se dnes dohodli na obsazení postů ve vznikající vládě. Padla tak poslední překážka pro jmenování nového kabinetu, který poprvé v historii země povede žena, volební lídryně Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) Iveta Radičová. Uzavření dohody dosud blokoval spor o křeslo ministra hospodářství.

Resort hospodářství po dnešním jednání připadne liberální straně Svoboda a Solidarita (SaS). Budoucí vláda by měla mít po obnovení ministerstva životního prostředí 15 členů.

Nejsilnější strana SDKU-DS získá čtyři posty, mezi kterými je i významné křeslo ministra spravedlnosti a také ministra zahraničních věcí. Další čtyři ministerstva vybojovali liberálové, kteří kromě postu již zmiňovaného hospodářství získali také předsedu parlamentu. Na tyto dvě pozice si přitom brousili zuby křesťanští demokraté, nakonec ale ustoupili. Naproti tomu získali ministerstvo vnitra a dopravy posilněné agendou regionálního rozvoje cestovního ruchu. Straně Most-Híd podle očekávání připadl resort ochrany životního prostředí, vodohospodářství a také post místopředsedy na ochranu menšin a lidských práv.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

Konkrétní jména budoucích ministrů ale zatím strany nezveřejnily. Očekává se ale, že ministrem zahraničních věcí by měl být bývalý premiér Mikoláš Dzurinda, za finance by měl odpovídat Ivan Mikloš, předsedou parlamentu by měl být šéf liberálů Richard Sulík.

Dohoda byla nejistá, kompromis se nakonec podařil

Strany začaly jednat odpoledne. Před začátkem schůze ale nebylo jasné, zda dospějí k dohodě. Zatímco pravděpodobná budoucí premiérka Radičová tvrdila, že kompromis je dnes možný, šéf křesťanských demokratů Ján Figeľ byl zdrženlivější. Média dříve také spekulovala, že KDH má zájem i o funkci předsedy parlamentu, o kterou usiluje také SaS.

Liberálové získali v nedávných volbách přes dvanáct procent hlasů, což pro ně znamená 22 poslanců. KDH se ziskem 8,5 procenta má v parlamentu 15 křesel. Zástupci jednajících stran přijali na začátku minulého týdne programové teze, které jsou podkladem pro programové prohlášení budoucího kabinetu. Podepsali také koaliční smlouvu určující pravidla v rámci fungování vládního kvarteta, jehož čtvrtým členem je strana Most-Híd zastupující zájmy maďarské menšiny.