Údajný ruský špion zadržený na Kypru prý zmizel

Nikósia - Jednomu z členů údajné ruské špionážní sítě, kterého v úterý zadržela policie na Kypru, se možná podařilo uniknout. Podle ruské agentury Interfax kyperská policie oznámila, že s podezřelým ztratila kontakt. Muž byl po úterním zadržení propuštěn na kauci s povinností hlásit se denně úřadům.

Člen jedenáctičlenné skupiny označovaný jménem Robert Christopher Metsos byl na žádost amerických úřadů v úterý dopaden na letišti v Larnace, odkud chtěl odletět do Budapešti. Soudce ho propustil na kauci 20 000 eur (půl milionu korun) s příkazem dostavit se do 30 dní k soudu, kde s ním začne řízení o vyhoštění.

Podle Interfaxu jde o ruského občana. S odvoláním na zdroje z kyperské justice agentura oznámila, že kyperská policie podezřelého ztratila z dohledu. „Možná už opustil ostrov,“ napsal Interfax. Čtyřiapadesátiletý Metsos byl podle dostupných informací považován za „pokladníka“ celé skupiny a vydával se za Kanaďana.

David Heathfield, další zadržený údajný ruský špion, který si opatřil kanadský pas, si podle dnešní zprávy americké FBI přivlastnil identitu po dítěti, které ve věku šesti týdnů zemřelo v roce 1963 v Montrealu.

Údajný špion žil pod jménem Heathfield v Cambridgi ve státě Massachusetts a pracoval v tamní konzultační firmě. Podle amerických vyšetřovatelů se v roce 2004 setkal s nejmenovaným zaměstnancem americké vlády a diskutoval s ním o zbrojním jaderném výzkumu.