Nový německý prezident se ujal úřadu

Berlín - Nově zvolený německý prezident Christian Wulff dnes složil na společném zasedání obou komor německého parlamentu přísahu a oficiálně se ujal úřadu. V nástupní řeči zdůraznil, že chce pomoci stavět mosty mezi všemi skupinami zastoupenými v německé multikulturní společnosti.

Wulff v proslovu zdůraznil témata integrace přistěhovalců, vzdělání a rovných příležitostí. „Kdy bude konečně samozřejmé, aby všichni bez ohledu na původ a majetek měli stejné šance na vzdělání?“ položil plénu řečnickou otázku. Vyzval také Němce k většímu zapojení do politického života v zemi.

„Chci pomoci stavět mosty … mezi mladými a starými, mezi lidmi ze západu a z východu, mezi přistěhovalci a zde narozenými, mezi zaměstnavateli, zaměstnanci a nezaměstnanými,“ nastínil své plány v převážně reprezentativní funkci, kterou má zastávat příštích pět let. V 51 letech je vůbec nejmladším poválečným prezidentem Německa.

Dosavadního premiéra spolkové země Dolní Sasko zvolilo ve středu desátou hlavou státu Spolkové shromáždění složené z německých poslanců a zástupců regionálních parlamentů. Wulff byl kandidátem vládní koalice, a ačkoli ta měla ve sboru volitelů absolutní většinu, prosadila ho až ve třetím kole hlasování. Nepřesvědčivá volba tak jen zvýšila pochybnosti o funkčnosti koalice křesťanských demokratů a liberálů, z nichž část hlasovala pro opozičního kandidáta Joachima Gaucka.

Wulff ve funkci nahradil Horsta Köhlera, který na konci května nečekaně odstoupil v reakci na kritiku, která se na něj snesla po jeho výrocích dávajících do souvislosti nasazení německých vojáků v Afghánistánu se zajišťováním hospodářských zájmů Německa.

Köhler byl spolu s dalšími čestnými hosty dnešnímu slavnostnímu aktu v budově Spolkového sněmu přítomen. Po něm Wulffa a jeho ženu Bettinu - v 36 letech rovněž nejmladší první dámu země - doprovodil do berlínského zámku Bellevue, kde německý prezident bydlí a úřaduje. První oficiální akce nové hlavy státu je tam naplánována už na dnešní večer, kdy bude při tradiční letní audienci v prezidentském zámku hostit na 5 000 německých prominentů.

Christian Wulff složil slavnostní přísahu a oficiálně se stal německým prezidentem.
Christian Wulff složil slavnostní přísahu a oficiálně se stal německým prezidentem.
Více fotek
  • Christian Wulff složil slavnostní přísahu a oficiálně se stal německým prezidentem. zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1776/177588.jpg
  • Horst Köhler autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1736/173517.jpg