Krvavá přestřelka v Mexiku. Policie se střetla s narkomafiány

Mexiko - Krvavý týden má za sebou Mexiko. Po sérii útoků na politiky a členy samosprávy se dva znepřátelené drogové gangy střetly u města Sonora. Po přestřelce asi dvacet kilometrů od hranic se Spojenými státy zůstalo nejméně 21 mrtvých. Policii se podařilo zadržet devět ozbrojenců, šest z nich skončilo se zraněními v místní nemocnici.

„K přestřelce došlo za úsvitu, mezi čtvrtou a pátou. Střetly se dvě skupiny, které pašují přes hranici nelegální přistěhovalce a drogy,“ informoval mluvčí kanceláře prokurátora Jose Larrinaga. 

Násilí se v poslední době v Mexiku stupňuje, nejvíc právě v oblastech hraničících s USA. V posledních dnech padli za oběť gangům zástupkyně prokurátora, populární zpěvák i kandidát na guvernéra státu Tamaulipas. 

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

„Organizovaný zločin tu na jednu stranu financuje předvolební kampaně, ale na druhou stranu vraždí některé kandidáty. To nejen narušuje demokratický proces, ale i odrazuje lidi od toho, aby se ho vůbec účastnili,“ komentuje to politický a bezpečnostní analytik Alberto Islas. 

Policie ale slaví i úspěchy. Podařilo se jí zadržet muže, který zorganizoval vraždu zaměstnankyně amerického konzulátu v Ciudad Juárez. Jde o Jesuse Ernesta Chaveze Castilla, známého jako Velbloud. Američanku nechal zabít z rozkazu spřízněné organizace působící v USA, která se obávala, že dodává víza členům konkurenčních gangů. 

Castillo měl stát i za masakrem na oslavě vysokoškoláků v Salvarcaru, protože se domníval, že jde o schůzku zabijáků znepřátelené skupiny. Úřady přitom chtějí boj proti organizovanému zločinu ještě stupňovat. Za poslední tři a půl roku totiž drogové války stály životy 26 tisíců lidí.

Mexická policie na místě přestřelky ve městě Taxco
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24