Bavoři jednoznačně vyhánějí kuřáky

Mnichov - Obyvatelé Bavorska schválili v referendu nejpřísnější protikuřácký zákon Německa. Nadále nebude možné kouřit v restauracích, barech, kavárnách ani pivních stanech. Proti kouření se Bavoři vyslovili nečekaně jasně, navrhovaný zákon podpořilo 61 procent hlasujících. Podle průzkumů přitom bylo proti cigaretám pouze 49 procent obyvatel. Rozdíl může být důsledkem účasti v referendu, hlasovat přišlo necelých 38 procent voličů. Poslední den, kdy bude možné v bavorských veřejných podnicích kouřit, bude 31. červenec.

V roce 2008 schválila místní vláda přísný zákon, který zakazoval cigarety na všech veřejných místech. Jenže hostinským prý spolu s cigaretovým kouřem mizeli i zákazníci. Od srpna 2009 proto platí, že kouřit se smí v pivních stanech, na oddělených místech na diskotékách a v restauracích a také v hospůdkách s jedinou místností do 75 metrů čtverečních. Tento stav chtěla udržet zemská vláda tvořená koalicí CSU a FDP vedená Horstem Seehofrem.

Novelizovaný zákon, který částečně umožnil kouření na veřejných místech, se nelíbil odpůrcům kouření. Zorganizovali proto protestní petici, již podepsalo 25 tisíc lidí, což otevřelo cestu k referendu.

Video Reportáž Lucie Horáčkové
video

Reportáž Lucie Horáčkové