Výbuch v Bruselu si vyžádal tři lidské životy

Brusel - Tři mrtvé a nejméně 17 zraněných si vyžádala v noci na dnešek exploze v obytném bloku na východě belgické metropole Bruselu. V troskách tří obytných domů, které se zřítily, našli záchranáři těla dvou mužů ve věku 58 let a třetího ve věku 66 let. Podle dosavadních výsledků vyšetřování byl výbuch způsoben únikem plynu z vadného potrubí.

„Mysleli jsme, že to je zemětřesení. Tak silné ty otřesy byly,“ popsala v rozhovoru pro belgický rozhlas jedna z obyvatelek domu. Policie sdělila, že neštěstí se odehrálo v bruselské čtvrti Schaerbeek poblíž Severního nádraží. Záchranné jednotky pátraly celou noc v troskách domu po dalších možných obětech. Denní světlo pak ukázalo celý rozsah neštěstí. Kamení, cihly, trámy, nábytek a oblečení byly navzájem promíchány na velké hromadě trosek. Dveře na stěně stojícího domu vedou nyní do prázdna, na stěně ve druhém patře byly k vidění jdoucí kyvadlové hodiny a na malém zbytečku podlahy stojící pračka.

V jiném místě druhého poschodí se zachránila žena. „Volala o pomoc, ale byla moc vysoko. Museli jsme počkat na hasiče,“ citovala DPA 49letého Adifa. Síla výbuchu vyrazila v okolních domech okna a skleněné výplně dveří, z některých domů odletěla i část střešních tašek. Trosky zavalily i obchod s potravinami v přízemí a zaparkované auto.

Neštěstí připomnělo zřícení pětipatrového domu ve východobelgickém Lutychu letos v lednu, při němž zahynulo 14 lidí a 20 dalších bylo zraněno. Příčinou byl rovněž výbuch plynu.