Brusel zahájí právní kroky proti Francii kvůli vyhošťování Romů

Brusel - Evropská komise se dnes rozhodla, že zahájí právní kroky vůči Francii kvůli tomu, že nerespektuje evropská pravidla volného pohybu osob. Rozhodnutí souvisí s postupem tamních úřadů proti Romům, kolem něhož se rozpoutala bouře nevole mezi Paříží a Bruselem. Podobné procedury pro porušení práva nejsou v EU ničím výjimečným.

Komisaři ve svém dnešním prohlášení zdůraznili, že členské země mají právo zajišťovat pořádek na svém území, ale musí také respektovat unijní normy a pravidla a vyhýbat se veškeré diskriminaci, zejména pak na základě národnosti či etnika.

Komise, která v EU dohlíží na dodržování pravidel, se zabývala analýzou situace kolem vyhošťování Romů, kterou vypracovala lucemburská komisařka Viviane Redingová. Ta už před časem prohlásila, že Paříž unijní normy porušuje. Postup tamních úřadů dokonce označila za ostudný, což následně vyvolalo mezi Bruselem, Lucemburskem a Paříží diplomatickou přestřelku.

Video Telefonát Jana Pokorného
video

Telefonát Jana Pokorného

Podobné procedury pro porušení práva nejsou v EU ničím výjimečným. Země kvůli nim může skončit před evropskou justicí. Proces je však hodně zdlouhavý. V konečném důsledku mohou být na zemi uvaleny nějaké sankce. To se však děje jen velmi výjimečně.

Paříž začne evidovat biometrické údaje vyhošťovaných cizinců

Francouzské úřady budou od pátku evidovat biometrické údaje cizinců, kterým je při vyhoštění z Francie vyplacena finanční pomoc pro návrat do země jejich původu. Opatření se bude týkat hlavně Romů, kteří budou muset napříště ve Francii zanechat otisky prstů.

Francouzské úřady podle agentury AFP podezřívají hlavně Romy, že se po odletu z Francie vracejí pod falešnou identitou, aby dostali víckrát humanitární pomoc pro návrat do vlasti. Pomoc činí kromě letenky 300 eur (7380 korun) na dospělého a 100 eur na dítě v hotovosti. Loni i letos Francie vyplatila vždy kolem 15 000 těchto pomocí ve výši kolem devíti milionů eur.