V JAR nalezen mrtvý německý obchodník, smrt spojována s Krejčířem

Pretoria - V Jihoafrické republice bylo nalezeno tělo zavražděného německého podnikatele Uweho Gembally, údajného obchodního partnera Radovana Krejčíře. Německý zpravodajský magazín Stern naznačil, že v centru podezření je uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, jemuž měl Gemballa do JAR dodávat luxusní automobily a pašované peníze. Krejčířovi se po jedné neuspokojivé dodávce zjevně podařilo Němce s pomocí prostředníka nalákat do JAR na fingovanou pomoc při založení pobočky Gemballovy tuningové firmy v JAR. Krejčíř pro web Tyden.cz ale spojení s Gemballovou smrtí popřel jako naprostou fámu.

„Kdybych byl podezřelý, tak už sedím někde ve vazbě,“ řekl Krejčíř serveru Týdne. Policie jej prý v souvislosti s případem vůbec nekontaktovala. Dodal ale, že v případu snad prý byla uvalena vazba na dva lidi. Tělo Gembally, jenž byl nezvěstný od února, bylo podle jihoafrické policie nalezeno zabalené v celofánové folii západně od metropole JAR Pretorie. Stern tvrdí, že Krejčíř, kterého označuje jako „českého šéfa podsvětí“, a Gemballa byli v kontaktu nejméně od konce 90. let a nejméně jednou se setkali v nejmenovaném pražském hotelu v roce 2002.

Krejčíř prý zjevně německého podnikatele přesvědčil, aby mu do Jihoafrické republiky vozil automobily a v nich pašoval velké obnosy v dolarech a eurech, píše magazín. Krejčíř nicméně odmítl, že by Gemballu dobře znal. „Viděl jsem ho jednou v životě někdy v roce 1995 v Praze, kdy jsem ho potkal na nějakém veletrhu, a od té doby jsem ho neviděl,“ řekl Krejčíř serveru.

Krejčíř a zavražděný prý měli neshody

Stern se odvolává mimo jiné na Juana Meyera, dalšího údajného bývalého obchodního Krejčířova partnera. Podle Meyera se však Gemballa a Krejčíř nepohodli. Loni v září totiž Krejčíř očekával dodání luxusního vozu Porsche Cayenne, v němž měly být schovány peníze. Automobil dorazil, ale bez slíbených peněz. Podle informací Sternu to byl pravděpodobně právě tento obchod, který stál Gemballu život. To, že by mu Gemballa posílal auta, označil Krejčíř pro Týden jako fámu. O Juanu Meyerovi řekl, že jde o člověka, s nímž měl v JAR spolupracovat ohledně zlata a který jej chtěl podvést.

Informace z jihoafrických policejních zdrojů odhalují, že Krejčíř po nezdařeném obchodě pověřil svého společníka Jeroma Safiho, aby Gemballu nalákal do Jihoafrické republiky. Ten pod falešným jménem „Jerome Saphire“ Němce navnadil na fingovanou nabídku, že mu pomůže s vybudováním jihoafrické pobočky jeho tuningové firmy. Ukazuje to e-mailová korespondence mezi Safim a Gemballou, kterou má Stern k dispozici. Gemballa v jednom e-mailu píše: „Byli bychom více než šťastní, kdybyste měli to správné nadšení pro nastartování tohoto obchodu!!!“ Sepsána byla i obchodní smlouva o objednání šesti luxusních vozů. To vše ale bylo zjevně jen součástí Krejčířovy strategie.

Gemballu na letišti v Johannesburgu 8. února 2010 podle bezpečnostních kamer vyzvedl muž bílé pleti s kloboukem. Podle jihoafrické policie šlo zřejmě o dalšího člena Krejčířova gangu, pravděpodobně Rusa, jenž měl Gemballu přimět k zaslání milionu dolarů Krejčířovi. Gemballa pak byl zřejmě několik dní držen v domě jednoho z Krejčířových kompliců. Z té doby pochází i záhadný telefonát Gemballově ženě do Německa.

Anglicky ji kdosi žádal o zaslání milionu dolarů. Když peníze nepřišly, po jejím muži se slehla zem. Dle Sternu byl asi zastřelen. Meyer magazínu vylíčil podrobnosti o telefonátu mezi Gemballou a Krejčířem. „Byli jsme odpoledne pojíst v restauraci Harbour v Johannesburgu. Gemballa zavolal a Krejčíř do telefonu opakovaně řval, kde jsou peníze. Nakonec (Krejčíř) řekl: 'Pokud mi ty peníze nepošleš, jsi mrtvý muž',“ vypověděl svědek události německému magazínu i jihoafrické policii. Stern uvádí, že místopřísežné prohlášení pro policii o tomto rozhovoru má k dispozici.

Gemballově firmě hrozila nesolventnost

Jihoafrické úřady se zpočátku domnívaly, že byl Gemballa unesen. Později se objevily spekulace, že svůj únos nahrál, aby se vyhnul věřitelům. List Stuttgarter Zeitung v březnu napsal, že vyšetřovatelé pracují i s hypotézou, že Gemballovi mohl s útěkem pomoci Krejčíř. Krejčíř na jaře německým i jihoafrickým médiím tvrdil, že byl ochoten poskytnout Gemballovi peníze na založení franšízové firmy v Jižní Africe. „Já a několik mých přátel máme rádi toto umění sportovních vozů,“ řekl Krejčíř v březnu telefonicky listu Stuttgarter Zeitung. „Chtěl jsem mu pomoct, aby se zde etabloval,“ dodal.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, žije v JAR od roku 2007. Soud před dvěma lety rozhodl, že podnikatel nemá být vydán do Česka k trestnímu stíhání.

Radovan Krejčíř
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24