V Maďarsku mají speciální třídy pro Romy, ti musejí dohnat vzdělání

Sajókazá - Střední škola v maďarském městě Sajókazá otevřela v šesti osadách speciální třídy pro Romy. V Maďarsku žije jedna z největších romských menšin v Evropě, z 10 milionů obyvatel je 700 000 Romů. V zemi teď vrcholí hospodářská krize a nezaměstnanost v romské komunitě přesahuje 75 procent. Právě vzdělání by mohlo Romům pomoci si na pracovním trhu polepšit.

V jedné z romských maďarských osad, kde lidé bydlí v chatrčích, bez tekoucí vody a plynu, učitelé zjistili, že žádné z dětí nemá střední školu. Některé nedokončily ani základní vzdělání. Pravděpodobnost že najdou práci a opustí brány ghetta je proto mizivá.

I proto vznikly pro Romy ve škole ve městě Sajókazá speciální třídy, kde si většina z nich musí doplnit základní znalosti. Teď tu studují víc než čtyři stovky žáků a zájem roste. Je dokonce takový, že hlavní budova školy se musí rozšířit a opravit. Na stavbě pracují hlavně místní Romové. 

Video Romové se učí ve speciálních třídách
video

Romové se učí ve speciálních třídách

„Myslím, že nejdůležitější je, aby místní děti získaly středoškolský diplom. Když ho někdo v Maďarsku má, tak to znamená, že se dostal do jiné sociální třídy. A to platí, i když se jeho bydlení prozatím nezmění. Na pracovním trhu se na člověka s diplomem dívají jinak, i když je to Rom,“ říká ředitel školy Tibor Derdak.

Jobbik rasistickou notou u voličů boduje

Maďarsko se v poslední době potýká s vlnou rasistického odporu. Bez rasistických narážek se neobešla ani kampaň před komunálními volbami v Maďarsku. Ultrapravicová nacionalistická strana Jobbik boduje u voličů na severovýchodě Maďarska, kde je dvacetiprocentní nezaměstnanost. V posledních volbách získala strana přes 16 procent hlasů a dostala se do parlamentu. 

Vášnivou diskusi vyvolal především volební videoklip Jobbiku s názvem „Pryč s parazity“. V něm mladá žena říká, že se obává vyjít na ulici kvůli romským kriminálníkům. Romové se proti diskriminačnímu výroku ohradili. 

Veřejnoprávní maďarská televize nejdřív odmítla spot odvysílat s tím, že podněcuje nenávist k Romům. Její odpor zlomilo až rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle něj média musí během předvolební kampaně dát stejný prostor všem politickým stranám a za obsah jejich spotů nenesou žádnou odpovědnost.

Romská třída
Romská třída