Portugalci volí prezidenta - favoritem Silva

Lisabon - V Portugalsku se konají prezidentské volby, v nichž je podle průzkumů veřejného mínění jednoznačným favoritem dosavadní šéf státu Aníbal Cavaco Silva. „Jsem kandidát, který Portugalcům pomůže překonat těžké časy, ve kterých teď žijeme. Jsem kandidát, který Portugalsku vrátí důvěru a naději,“ představil se v kampani Silva. Přízeň mu projevují skoro dvě třetiny potenciálních voličů. V Portugalsku se prezident těší velké morální autoritě, ale jeho pravomoci jsou omezené, i když má právo rozpustit parlament.

Prezidentské volby bývají tradičně soustředěny na osobnosti a politické strany zůstávají stranou předvolební kampaně. V roce 2006 byl konzervativní ekonom Cavaco Silva, který byl předtím deset let premiérem, zvolen již v prvním kole s 50,5 procenta hlasů. Jeho nejvážnějším soupeřem byl tehdy, stejně jako nyní, levicový básník Manuel Alegre.

Portugalsko teď kvůli vysokému zadlužení balancuje na hraně mezinárodní finanční pomoci. Část analytiků tvrdí, že záchranný balíček bude země potřebovat už brzo. Ekonomická témata jsou tedy dominantou kampaně.

Video Bude Silva opět prezidentem?
video

Bude Silva opět prezidentem?

Levicový, nebo pravicový názor?

„Měli bychom bojovat za obnovu Evropy, ale ne tak, jak to vidíme dnes, kdy kontinentu dominují dva nebo tři egoistické státy, které zatěžují země s nejslabšími a destabilizovanými ekonomikami, jako je naše země,“ hlásá Alegre.

Zda nakonec vyhraje levicový, nebo pravicový názor rozhodnou voliči u uren. Jedno je ale zřejmé: Na vítěze čeká řada úkolů, především pak hospodářská situace, které bude třeba řešit ihned.