Pod vládou Nazarbajeva bude z Kazachstánu „leopard“

Astana - Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev hodlá zůstat u moci, dokud mu to zdraví dovolí. Prohlásil to ve zprávě o stavu země. Nebude brát ohled ani na výsledky plánovaného referenda, které by mělo rozhodnout o prodloužení jeho mandátu do roku 2020. Nazarbajev vládne v deváté největší zemi světa už 20 let. Veřejná kritika prezidenta se netoleruje a v parlamentu nesedí ani jedna opoziční strana.

Nazarbajev vzkázal svým příznivcům, že bude v Kazachstánu vládnout, dokud bude moci, a to bez ohledu na výsledky březnového referenda. „Ať bude rozhodnutí, které přijmeme po verdiktu ústavního soudu, jakékoli, slibuji, že pokud mi to zdraví a životní energie dovolí a pokud budu mít takovouhle jednomyslnou podporu lidu, pak budu pracovat tak dlouho, jak budu moci,“ řekl při přednášení zprávy o stavu země.  

Nursultan Nazarbajev:

„Hlavní je, že jsem pochopil signál od lidu: Neopouštějte post, pokračujte dál.“

Ve zprávě o stavu země Nazarbajev nasliboval, co mohl. Nastínil, že změní Kazachstán v „mocného sněžného leoparda“ střední Asie. Chlubil se, že jen za jeho vlády stoupl hrubý domácí produkt až dvacetkrát. A i do budoucna chce prezident hospodářský růst podpořit, maluje si, že na rozlehlých kazašských stepích vyrostou moderní podniky. Slíbil také, že zapracuje na boji proti korupci.

V březnu referendum

V březnovém referendu budou Kazaši hlasovat o tom, aby se nekonaly příští dvoje prezidentské volby. Návrh na hlasování podala skupina kazašských politiků. Podle nich jsou volby zbytečné, protože prezident má naprostou důvěru kazašského lidu. V podpisové kampani tento názor podpořilo přes 5 milionů lidí, což je víc než polovina oprávněných voličů. Dá se tedy předpokládat, že prodloužení Nazarbajevova mandátu až do roku 2020 by mělo projít bez problémů. 

Nazarbajev návrh na referendum přitom sám demonstrativně vetoval. Parlament ho ale přehlasoval. Prezident proto nechal konání referenda přezkoumat ústavním soudem. 

Nazarbajev je jediným vůdcem, jakého nezávislý Kazachstán zatím měl. Vládne v zemi od pádu Sovětského svazu. Veřejná kritika prezidenta je v zemi tabu a v parlamentu nesedí ani jeden opoziční politik.