Smlouvě START už nestojí nic v cestě

Moskva – Rusko-americká odzbrojovací smlouva START by měla vstoupit v platnost 5. února při příležitosti setkání šéfů diplomacií obou zemí v Německu. Uvedla to agentura ITAR-TASS s odvoláním na vysoce postavenou ruskou diplomatku. Ratifikaci smlouvy dnes svým podpisem završil ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Tento týden smlouvu schválily obě komory ruského parlamentu, americký Senát dokument ratifikoval už 22. prosince.

Dokument, který loni v dubnu v Praze podepsali prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medvěděv a Barack Obama, dává Rusku a Spojeným státům sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily zhruba o třetinu. Počet hlavic má klesnout na 1 550 z dosavadních 2 200. Počet rozmístěných nosičů, tedy ponorek, letadel a raket, klesne na 700. Nová smlouva rovněž umožňuje vzájemné kontroly jaderných arzenálů, což nebylo možné od předloňského prosince, kdy vypršela platnost původní smlouvy START.

Smlouva vstoupí v platnost výměnou ratifikačních listin, k němuž by mělo dojít právě v únoru na každoroční mnichovské bezpečnostní konferenci, na níž se setkají ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov a jeho americká kolegyně Hillary Clintonová.