Nečas: Reagan byl mluvčím svobodymilovných občanů

Praha – Český Senát dnes zavzpomínal na bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana. Na konferenci v Senátu, která byla poctou k jeho nedožitým 100. narozeninám, dnes český premiér Petr Nečas o Reaganovi řekl, že byl mluvčím svobodymilovných lidí i na východ od železné opony.

„Ronald Reagan se zasloužil i o naši svobodu jako málo státníků v dějinách,“ prohlásil Nečas. Podle něj Reagan odhaloval podstatu komunismu ve své době příměji než kdokoli jiný tím, že sovětské impérium označoval za říši zla. „Stal se tak mluvčím a politickým reprezentantem nejenom Američanů, ale i milionů svobodymilovných lidí na východ od železné opony. Stal se tak symbolicky i jejich prezidentem,“ řekl Nečas. Reagan podle něj zůstal inspirací i pro současné politiky. 

Konferenci uspořádal místopředseda horní komory Přemysl Sobotka s Občanským institutem k připomenutí politika, který bývá považován za hlavního vítěze studené války mezi Východem a Západem. Akce se zúčastnil i nedávno jmenovaný americký velvyslanec v Česku Norman Eisen.