Ministři EU jednají o severoafrických imigrantech

Brusel - Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes v Bruselu jednají o imigraci ze severní Afriky. Tato problematika nabývá na důležitosti s ohledem na nepokoje v řadě severoafrických zemí, zejména v Libyi. Zatímco některé jižní země, hlavně Itálie, už volají po pomoci z EU, jiné státy podotýkají, že situace zatím není nijak dramatická a že by ji měly italské úřady zvládnout samy.

Libye, v níž jsou nepokoje nyní nejostřejší, Evropské unii před několika dny pohrozila, že bude-li se vměšovat do jejích záležitostí, pak by s ní mohla přestat spolupracovat v boji proti nelegální imigraci k břehům EU přes Středozemní moře. Právě přes Libyi, které desítky let vládne Muammar Kaddáfí, vedou významné cesty nelegálních přistěhovalců do Evropy.

Jihoevropské země (Itálie, Francie, Řecko, Malta, Španělsko a Kypr), které by zřejmě fungovaly jako určité „vstupní brány“ pro uprchlíky a nelegální přistěhovalce, se ve středu vyslovily pro to, aby EU vytvořila fond solidarity na pomoc s řešením tohoto problému. Například švédský ministr pro přistěhovalectví ale dnes při příjezdu na jednání s kolegy podotkl, že jeho země loni přijala 32 tisíc uprchlíků a nikdo jí při tom nepomáhal. Zatím to prý také nevypadá na biblický exodus, o němž hovoří Italové. Podotkl, že ví zatím jen o asi 5 000 lidech, kteří se dostali z Tuniska na italský ostrov Lampedusa.

Video Unie jedná o přílivu uprchlíků
video

Unie jedná o přílivu uprchlíků

Z Itálie ale zaznívají obavy, že kvůli současným nepokojům v severoafrických zemích by mohla z této oblasti přijít vlna nejméně 200 tisíc až 300 tisíc přistěhovalců.

Ministr Radek John by měl své kolegy dnes v Bruselu také informovat o tom, zda a případně jak pokročily debaty s Kanadou o zrušení víz pro Čechy cestující do této severoamerické země.

EU evakuuje své občany z Libye

Státy EU pokračují v evakuaci svých občanů. Těch je v Libyi podle odhadů Evropské komise stále kolem až šesti tisíc. Ve středu komise ještě hovořila o 10 tisících lidech; české ministerstvo zahraničí uvedlo zhruba tři desítky českých občanů. Státy EU evakuace koordinují mohla by k tomu posloužit i válečná plavidla. Jeden unijní zdroj dnes pod podmínkou anonymity v Bruselu uvedl, že EU nevylučuje ani možnost vojenské operace z humanitárních důvodů, aby s evakuacemi pomohla.

Španělský ministr vnitra Alfredo Perez Rubalcaba a eurokomisařka pro vnitro Cecilia Malmströmová na schůzce v Bruselu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Virginia Mayo