Dalších 22 obvinění proti vojákovi USA kvůli WikiLeaks

Washington - Americké vojenské úřady vznesly dalších 22 obvinění proti mladému vojínovi Bradleymu Manningovi, který je podezříván, že poskytl internetovému serveru WikiLeaks citlivé vojenské a diplomatické dokumenty, jež server zveřejnil a dál zveřejňuje. Mezi novými obviněními figuruje i „spolčení s nepřítelem“. Za to by mohl hrozit i trest smrti, ale tým armádních prokurátorů podle agentury AP Manningovým obhájcům sdělil, že to nedoporučí.

Manning je od loňského léta ve vazbě na námořní základně ve státu Virginia. Zatím byl obviněn ze zneužití pravomocí, uvolnění tajných informací a ohrožení bezpečnosti státu. Za to by údajně mohl dostat až 52 let vězení. WikiLeaks loni zveřejnil tajné americké dokumenty o válkách v Afghánistánu a Iráku. Později začal zveřejňovat i tajné diplomatické dokumenty, což v řadě případů přivedlo americkou diplomacii do choulostivé situace.

USA také studují možnosti jak obvinit australského spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange. Ten je nyní v Británii a čeká na výsledek soudního projednávání žádosti Švédska o jeho vydání kvůli podezření ze sexuálních deliktů. Assange má obavu, že by nakonec mohl být vydán Spojeným státům.