Alexandrií otřásaly v noci demonstrace

Alexandrie - Zhruba tisíc lidí protestovalo v noci na dnešek před budovou tajné policie v egyptské Alexandrii. Demonstranti do budovy pronikli, když se rozšířily zprávy, že důstojníci ničí důležité dokumenty. Několik lidí utrpělo zranění, když na ně policisté začali střílet. Pořádek obnovila až armáda. Egyptská státní bezpečnost se za režimu Husního Mubaraka dopouštěla nejhorších prohřešků proti lidským právům.

Do sídla státní bezpečnosti v severoegyptské Alexandrii v pátek vniklo asi 200 lidí. Demonstranti se zmocnili spodních pater budovy a donutili činitele ukrýt se v horních patrech. Nebývalému útoku podle agentury Reuters předcházely střety s policií.

Demonstranti požadující zrušení státní bezpečnosti házeli benzinové bomby na policisty, kteří odpověděli střelbou ostrými náboji. Podle svědků přitom těžce zranili šestadvacetiletého aktivistu, který byl převezen do nemocnice. Zdravotnické zdroje agentuře AFP sdělily, že s blíže neurčeným počtem zraněných z místa odjely nejméně tři sanitky.

Video Čeští turisté nejsou spokojení
video

Čeští turisté nejsou spokojení

Egyptský bývalý ministr vnitra u soudu odmítl vznesená obvinění

Káhira dnes zahájila proces s bývalým egyptským ministrem vnitra Habíbem Adlím, který je obviněn z praní špinavých peněz a zpronevěry. Obojí při prvním líčení popřel. V síni vypukla ostrá výměna názorů mezi obhajobou a žalující stranou, takže soudce další řízení odročil na 2. dubna. Před budovou soudu se sešlo několik desítek lidí a dožadovalo se „popravy vraha“.

Adlímu přičítají Egypťané vinu za policejní zásah proti demonstrantům v prvních dnech lednových egyptských nepokojů. O život přišlo přes 300 lidí a 6 000 osob bylo zraněno. Protesty začaly 25. ledna a po 17 dnech si jimi Egypťané vynutili odstoupení prezidenta Husního Mubaraka. Adlí je první z ministrů svržené vlády, který stanul před soudem. Byl nucen odstoupit koncem ledna a 17. února byl zatčen. Před soudem dnes stanul v bílé vězeňské uniformě. Sdělená obvinění klidným tónem odmítl slovy: „To se nestalo“.


Čeští turisté si stěžují na omezené služby

Do Česka se dnes vrátili turisté, kteří v Egyptě strávili dovolenou. Řada z nich si stěžuje, že si dovolenou neužili. V hotelech byl například menší výběr jídla nebo nefungovaly služby typu tobogánové centrum. 80 procent českých turistů si ale zájezd koupilo ještě před tím, než se začala situace v Egyptě vyhrocovat. Cestovní kanceláře upozorňují, že s tím je třeba počítat, zároveň ale tvrdí, že se během následujících dní situace vrátí k normálu. Problém spočívá v tom, že do země směřuje málo zahraničních turistů. Místopředseda asociace cestovních kanceláří Jan Papež doporučuje vyhnout se těm nejlevnějším tříhvězdičkovým hotelům.