V Argentině pokračují soudy kvůli zločinům z dob diktatury

Buenos Aires - Osm bývalých příslušníků armády poslal argentinský soud na doživotí do vězení za popravu 22 politických vězňů v období diktatury z let 1976-83. Soud ve městě Resistencia v severoargentinské provincii Chaco (asi 1 000 kilometrů na sever od metropole Buenos Aires) osm mužů uznal vinnými z vraždy. Jednoho bývalého policistu ale naopak viny zprostil.

Skupina 22 mužů a žen byla zastřelena v prosinci 1976 u obce Margarita Belén v Chacu během přepravy do věznice v provincii Formosa rovněž na severu země. Vyšetřování případu vyvrátilo oficiální verzi, podle níž byli mladí lidé zabiti při pokusu o útěk.

Vláda prezidenta Néstora Kirchnera (2003-2007) zrušila zákony o amnestii na zločiny spáchané v období vojenské diktatury. Řada procesů byla znovu otevřena a odsouzeno bylo už přes 200 vysokých představitelů diktátorského režimu. Argentinské úřady usilují o co nejrychlejší odsouzení usvědčených zločinců.

Kirchnerova manželka Cristina Fernándezová, která úřad převzala v roce 2007, v této politice pokračuje. Podle oficiálních údajů bylo během diktatury v zemi zabito nebo je od té doby pohřešováno 13 000 lidí. Skupiny pro lidská práva jejich počet odhadují na 30 000.