Elektrické impulsy dávají naději postiženým

New York – Ochrnutí lidé po poranění míchy mají novou naději. Americkým lékařům se podařilo za pomoci elektrických impulsů rozhýbat tělo prvního pacienta. Známý baseballový hráč Rob Summers se po letech dokázal znovu postavit na vlastní nohy a udělat i první kroky.

Rob Summers necítil svoje tělo přes čtyři roky. Kariéru úspěšného hráče baseballu přerušila autohavárie. Od prsou dolů ochrnul. Lékaři ale dokázali poraněnou míchu znovu probudit k životu. „Stál jsem. Stál jsem úplně sám. Po letech, kdy jsem se nemohl ani pohnout, jsem se najednou dokázal postavit,“ nadšeně popisuje Summers.

Pohyb mu dovoluje 16 elektrod voperovaných do páteře. Ty přijímají elektrické impulsy zvenčí a stimulují nepoškozené nervové buňky. Přes ně se signály z mozku dostanou až ke končetinám a od nich zase zpět do nervové soustavy. Nahrazují tak přirozenou cestu poraněné míchy. „Hned první týden se nám podařilo nohy rozpohybovat tak, že to připomínalo chůzi. To jsme ani nečekali. Navíc pacient získal dostatek síly, aby se sám uzvedl,“ říká profesorka neurologie Susan Harkemová.

Video Reportáž Blanky Závitkovské
video

Reportáž Blanky Závitkovské

Ale ani moderní medicína nedokáže zázraky sama - než udělal první krok, musel Rob Summers několik hodin denně tvrdě trénovat. „Dokážu už stát asi hodinu každý den. Můžu pohnout prsty u nohy, koleny, boky. Začal jsem posilovat břicho a umím se už zase posadit,“ popisuje Summers.

Američtí lékaři přesto varují - je to první pokus a neznamená vyléčení.  Elektrická stimulace míchy se zatím podařila pouze u jednoho pacienta. Nová šance se ale otevírá i pro ostatní. Elektrický stimulátor, který chirurgové Summersovi implantovali, se používá k odstranění bolesti a jeho cena přesahuje 20 000 dolarů (přes 340 000 korun).