V Massachusetts řádilo tornádo, další čtyři mrtví

Washington - Tornáda ve Spojených státech opět zabíjela a způsobila velké materiální škody. Na západě státu Massachusetts zahynuli nejméně čtyři lidé. Nejvíce byla živlem zasažena oblast kolem města Springfield, asi 150 kilometrů západně od Bostonu. „Tornáda měla na massachusettské poměry bezprecedentní sílu,“ řekl mluvčí státní agentury pro nouzové situace Scott MacLeod. Podle něj bylo několika tornády a bouřemi zasaženo na 20 obcí.

Letošní sezona tornád v USA je nejtragičtější nejméně od roku 1950. Největší ničivé tornádo zasáhlo před desítkou dní město Joplin ve státě Missouri, kde zabilo nejméně 142 lidí a na 900 jich zranilo. Smršť, v níž vítr dosahoval rychlosti 320 kilometrů v hodině, nechala za sebou v padesátitisícovém městě devět kilometrů dlouhý pás trosek o šíři 600 metrů. Desítky lidí se dosud pohřešují.

Guvernér státu Deval Patrick vyhlásil stav nouze a nařídil mobilizaci 1 000 mužů národní gardy, aby posílili kapacitu záchranářů. Přes americký středozápad se od joplinského víkendu přehnaly tři další vlny tornád. Větrné smršti v úterý zabily v Oklahomě, Kansasu a Arkansasu 16 lidí. Už v dubnu se přes jih Spojených států přehnalo během 24 hodin přes 300 tornád, která za sebou zanechala nejméně 350 obětí. Škody se odhadují na několik miliard dolarů.

Video Tornáda v USA znovu zabíjela
video

Tornáda v USA znovu zabíjela

Následky tornáda
Následky tornáda