Nabídnutou šanci jsme využili, tvrdí o pádu SSSR Kravčuk

Kyjev – Ačkoliv pevné mantinely Sovětského svazu zvětrávaly už od druhé poloviny 80. let, historie na konečný zánik komunistického impéria musela čekat až na začátek další dekády. Oficiálně se přitom 70 let trvající svaz nerozpadl při vrcholném setkání v některé ze světových metropolí, ale na tajné schůzce představitelů tří největších sovětských zemí v nenápadné vesnici obklopené lesem při polsko-běloruské hranici. Jeden z aktérů Bělověžské smlouvy, bývalý ukrajinský prezident Leonid Kravčuk, vzpomíná na setkání ve vesnici Vikuli jako na dohodu tří reálně uvažujících státníků, kteří pouze stvrdili vůli občanů svých zemí.

K setkání ve Viskuli u Bělověžského pralesa přicestoval kromě Kravčuka také předseda Nejvyšší rady Běloruska Stanislav Šuškevič a Boris Jelcin, v té době již čerstvě zvolený šéf Kremlu. Podle formálních plánů měli projednat ekonomické problémy Sovětského svazu, podle Kravčuka však všichni dobře věděli, k čemu setkání na rozmezí Polska a Běloruska mělo sloužit. „Věděli jsme, že Sovětský svaz nemůže déle existovat. A národ to pochopil, ne ten ukrajinský, ale i ten ruský, běloruský a jiní. Pochopili, že je třeba nové řešení, (…) protože Gorbačov chtěl zanechat Sovětský svaz takový, jaký byl, jen ho chtěl trochu napudrovat,“ vzpomínal v rozhovoru pro ČT24 první prezident svobodné Ukrajiny.

Vážnou diskuzi o osudu skomírajícího impéria, ovšem bez účasti Michaela Gorbačova, plánovala trojice státníků již několik týdnů. Vhodná chvíle přišla na začátku prosince 1991, kdy novým prezidentem zvolili Ukrajinci právě Kravčuka. Ten do rezidence Viskuli odcestoval 7. prosince, o den později už měl spolu s Jelcinem a Šuškevičem připravenou smlouvu k podepsání. Výměna názorů tehdy netrvala dlouho.

„Jelcin se mě zeptal, jestli budu souhlasit s podepsání nové svazové smlouvy, kterou oni už předběžně schválili, pokud Gorbačov bude souhlasit s našimi ukrajinskými návrhy. Já jsem mu odpověděl protiotázkou: 'Borisi, představte si, že skoro 90 procent Rusů hlasuje v referendu za nezávislost a zvolili Vás prezidentem, Vy byste podepsal smlouvu, která ruší úřad prezidenta?' - On se na mě podíval a řekl: 'Ne'.“

Bělověžská dohoda z 8. prosince 1991 ukončila existenci Sovětského svazu a nahradila jej tzv. Společenstvím nezávislých států, tedy volným spolkem postsovětských republik. O čtrnáct dní později, 21. prosince, byla v Alma-Atě podepsána zakládající listina, čímž Sovětský svaz přestal definitivně existovat.

Po 50 letech přerod nástupnických států ze závislých satelitů na autonomní země neprobíhal snadno a ani Ukrajina nebyla výjimkou. Čistě politická opozice zde chyběla, a proto musela vzniknout z dosavadního zdroje – komunisté se rozdělili na konzervativní a reformované křídlo. V řadách liberálních Národních komunistů stanul také Kravčuk. „Byla to ohromná zodpovědnost. Nepředstavoval jsem si podrobně, co bude dál, jen jsem bral na vědomí, že Ukrajina má historické právo být samostatným státem. Chtěl jsem, aby lidi chápali, že to nebude lehké, ale zároveň jsem nechtěl, aby ztráceli naději,“ dodal.

Ukrajina si podle exprezidenta prošla za 20 let těžkým obdobím, které je stále zatížené dlouhými dekádami předchozí nesvobody, budoucnost země však Kravčuk vidí pozitivně a s nadějí, která ho ostatně vedla i při procesu znovuzrození svobodné Ukrajiny. „Největší úspěch je to, že je tu nový stát, který poprvé v historii trvá s těmito hranicemi už 20 let. Ano, je to složité, ta historie prochází duší, hlavou i srdcem a starší generace to nemůže pochopit. Je tu 14 milionů důchodců, kteří jsou pamětníci… Myslím, že současná Ukrajina žije a rozvíjí se. To je největší úspěch. Roste nová generace, která se dostane k moci. Nynější vláda není schopná řešit zásadní historické problémy,“ komentoval současné politické představitele.

20 minut
Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Celá země podporuje válku na Ukrajině,“ prohlásil Putin na přehlídce v Moskvě

Ruský vládce Vladimir Putin při projevu na Rudém náměstí v Moskvě prohlásil, že ruská společnost pevně podporuje ty, kteří bojují ve válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Vojenské přehlídky k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem se účastní čínská hlava státu Si Ťin-pching, přiletěl také slovenský premiér Robert Fico nebo český europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!). Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi vůči Ukrajině chybí.
10:30AktualizovánoPrávě teď

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 21 mminutami

Pákistán po indickém ostřelování Kašmíru hlásí mrtvé

AFP s odkazem na pákistánské představitele píše, že při pátečním indickém ostřelování Kašmíru v blízkosti faktické hranice s Pákistánem zahynuli čtyři lidé, včetně jednoho dítěte. Indická armáda zase dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie.
07:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvě stě krát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, uvedlo Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
před 1 hhodinou

Ukrajinská tajná služba odhalila maďarské špiony

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Ukrajiny. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě této země, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU.
před 2 hhodinami

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 5 hhodinami

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledku útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...