Propalestinské protesty přerušily koncert izraelské filharmonie

Londýn – Propalestinští aktivisté narušili ve čtvrtek večer v Londýně hlučnými protesty koncert Izraelského filharmonického orchestru, který vystupoval v rámci známého letního festivalu BBC Proms. Stanice BBC pak musela vůbec poprvé v historii festivalu přerušit přímý rozhlasový přenos koncertu.

První protest začal, když orchestr řízený známým dirigentem Zubinem Mehtou začal hrát ve vyprodané Royal Albert Hall první skladbu. Skupina diváků vstala, začala vykřikovat a vytáhla kusy látky s nápisem Palestina. Řada dalších diváků začala nesouhlasně hučet a bezpečnostní služba protestující vyvedla. Situace se opakovala i na úvod tří dalších skladeb koncertu.

Orchestr hrál sice dál, ale BBC se rozhodla přerušit přímý přenos na rozhlasové stanici Radio 3. BBC uvedla, že to je vůbec poprvé, kdy musel být přenos z BBC Proms přerušen. Před Royal Albert Hall protestovalo také několik desítek dalších propalestinských aktivistů. Současně před známou koncertní síní demonstrovaly i proizraelské skupiny.

Skupina nazvaná Palestine Solidarity Campaign (Kampaň solidarity s Palestinou) předem vyzvala BBC, aby koncert odvolala. Organizátoři tak byli připraveni a zavedli přísnější bezpečnostní opatření, například prohlídky tašek a kabelek. Nikdo nebyl zatčen, protože incident řešila bezpečnostní služba festivalu. Části koncertu odvysílá BBC Radio 3 příští týden.

Tradice festivalu BBC Proms sahá do roku 1895, kdy první sérii uspořádal impresário Robert Newman a dirigent Henry Joseph Wood. V roce 1927 festival převzala BBC. Snaží se přitáhnout ke klasické hudbě co nejvíc lidí - relativně nízkým vstupným, neformálním prostředím a pestrým programem. Úvodní koncert letošního ročníku dirigoval šéfdirigent Symfonického orchestru BBC Jiří Bělohlávek.