Nových sociálních protestů v Izraeli se zúčastnilo na čtyři sta tisíc lidí

Tel Aviv – V centru izraelského Tel Avivu se dnes podle agentury AFP shromáždilo k obnoveným sociálním protestům nejméně čtyři sta tisíc lidí. Jdnalo se tak o dosud největší demonstrace v zemi od července, kdy manifestace namířené zejména proti drahotě v zemi začaly. Podle oragnizátorů se tak splnil záměr organizátorů protestů, kteří chtěli počtem lidí překonat akci z 6. srpna, kdy bylo v ulicích izraelských měst údajně až 300 tisíc osob.   

Největší účast byla v centru Tel Avivu, kde se podle místních televizních stanic sešlo na 300 tisíc manifestantů. Demonstrace se uskutečnila i například v Jeruzalémě, kde se před rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua sešlo 30.000 demonstrantů.

Pokojná série manifestací začala v červenci v centru Tel Avivu, když si tam studenti postavili stany na protest proti vysokým cenám bydlení. Stanová městečka vzápětí začala vyrůstat i v dalších izraelských městech a konaly se pak tisícové demonstrace proti vysokým nákladům na bydlení a za vyšší státní výdaje do sociálních programů.

Pod vlivem nebývalého zájmu o účast na protestech přišly vůči vládě Benjamina Netanjahua další požadavky, mimo jiné platové a pracovní nároky lékařů, učitelů nebo dělníků. Kromě snížení nájemného, jehož výše během posledních tří let stoupla o 40 procent, požadují účastníci protestního hnutí snížení daní pro příslušníky střední třídy a zvýšení daní pro bohaté, zlepšení péče o matky s dětmi a vyšší výdaje státu do školství.

Koncem srpna se v Tel Avivu nicméně shromáždilo jen kolem dvou desítek tisíc osob, což podnítilo vedoucí představitele hnutí k pokusu o opětnou mobilizaci širokých mas na dnešek.