Za výměnu holčiček milionové odškodné

Moskva – Teprve po dvanácti letech se v Rusku provalila záměna novorozenců podobná té, která se před pěti lety stala i v Česku. I v Rusku se jedná o záměnu dvou dívek. Testy DNA prokázaly, že děti nejsou pokrevně příbuzné ani s otcem, ani s matkou. Soud v ruském Čeljabinsku dnes rozhodl o vysokém odškodném pro obě rodiny. Dívky zatím chtějí zůstat u svých dosavadních rodin.

Ruský soud v Čeljabinsku dnes nařídil porodnici v Kopějsku, aby vyplatila po třech milionech rublů (asi 1,8 milionu Kč) dvěma rodinám, jejichž dcery omylem v porodnici zaměnili. Na výměnu se přitom přišlo až po 12 letech, když se v jedné z rodin schylovalo k rozvodu. 

Julija Běljajevová požadovala po manželovi výživné pro dceru Irinu. Otec ale odmítl platit s tím, že dcera mu není podobná a že stejně není jeho. Matka proto požádala o testy DNA. Jenže se nestačila divit. Dcera nejenže nebyla dcerou svého otce, ale ani dcerou své matky. Podle testu ani jeden z páru nebyl biologickým rodičem Iriny. 

K záměně došlo na porodním sále

Policie za čas vypátrala dívku, která je skutečnou dcerou Běljajevových a kterou 12 let vychovávala rodina Iskanderových na druhém konci Kopějska. Jejich biologická dcera je přitom Irina. Obě dívky přišly na svět v místní porodnici během 20 minut a k záměně došlo ještě na porodním sále.

Lékařům ani sestrám žádný trest za osudový kiks nehrozí, neboť jejich pochybení už je promlčené. Rodiny se ovšem soudí s nemocnicí o odškodné za morální újmu. Rozsudek není ještě pravomocný. Porodnice se proti němu může odvolat.   

Společný dům anebo byty vedle sebe

Dcery své rodiče měnit nechtějí, a tak se zatím stěhovat nebudou. Obě rodiny ale plánují, že za vysouzené miliony buď postaví společný dům anebo si koupí byty vedle sebe, aby se mohly co nejčastěji navštěvovat. 

Obdobný případ se v roce 2006 stal i v třebíčské porodnici. Záměnu dvou dívek asi po roce odhalil jeden z rodičů. Otec si nechal udělat testy DNA. Myslel si, že dcera není jeho, protože mu nebyla podobná. To se nakonec potvrdilo, jenže dívenka nebyla příbuzná ani s matkou. Nakonec se přišlo na to, že chybovala nemocnice. Rodina muže, který na záměnu přišel, získala celkem 1,1 milionu korun. Druhá rodina vysoudila 2,1 milionu korun.