Při nepokojích v Kazachstánu umírali lidé

Almaty - Při nepokojích na jihozápadě Kazachstánu zemřelo nejméně 10 lidí. Tisíce zaměstnanců v ropném průmyslu tam demonstrovaly za vyšší platy. Někteří pak napadli přivolané policisty a zaútočili na místní úřady a budovu ropné společnosti. Bezpečnostní jednotky pak začaly podle svědků pálit do davu ostrými náboji.

Násilnosti se odehrály v centru těžařského města Džanaödzen. „Podle předběžných údajů bylo při masových nepokojích zabito deset lidí. Je také několik zraněných, a to včetně policistů,“ uvedl kazašský generální prokurátor Aschat Daulbajev. 

Protestující napadli budovu městské správy a zaútočili také na sídlo těžařské společnosti Uzenmunaigas. „Výtržníci napadli policii, vyvrátili novoroční strom, zničili jurty a scénu připravenou k oslavám a zapálili policejní autobus. Výsledkem nepokojů je, že byly zapáleny městská správa, hotel a budova Uzenmunaigasu. Majetek soukromých osob a společností byl rovněž ničen. Auta byla vypalována a bankomaty vykrádány,“ dodal Daulbajev. 

Prezident na místo vyslal skupinu vyšetřovatelů v čele s ministrem vnitra. Mají incident prošetřit a zabránit dalším akcím.

Záběry na serveru YouTube ukazují, jak dav oblečený v bundách purpurové barvy útočí na několik policistů a pustoší provizorní pódium postavené pro slavnostní koncert ke 20. výročí nezávislosti Kazachstánu. Podle opozičního tisku jsou útočící muži někdejší zaměstnanci firmy KazMunaiGas, které společnost v létě propustila kvůli stávkování. O práci tehdy přišlo téměř 1 000 lidí.