Robot pružný jako chobotnice bude zkoumat i zachraňovat

Cambridge - Tým amerických vědců Harvardské univerzity představuje novinky ve vývoji prvních pružných robotů, kteří se uplatní při výzkumu korálových útesů. Roboti by se měli dostat i do míst, kam se robotické ponorky nedostanou. Využívat by se mohli i při záchranných akcích nebo při chirurgických operacích. 

Tým odborníků na Harvardské univerzitě se během vývoje nového pružného robota inspiroval přírodou. Připomíná tak bizarního tvora z mořských hlubin. „Za vzor jsme měli chobotnici. Jsou to úžasní tvorové, kteří se umí obdivuhodně maskovat a proniknout do malých děr v korálových útesech. Chapadla chobotnic jsou nesmírně ohebná. To jsou věci, které současní kovoví roboti neumí,“ vysvětluje profesor George M. Whitesides. 

Vědci se snažili napodobit chapadla umělými svaly vyrobenými ze silikonové gumy. Každý umělý sval obsahuje řadu disků z elektroaktivního polymeru a díky tomu se dá do pohybu. 

„Naše představa je taková, že bude moci nahradit i práci prstů při jemné manipulaci. Může i asistovat při operaci chirurgů. Nebo také pomoci během záchranných misí. Například v případě zemětřesení se stropy domů úplně sesypou a pod hromady sutin se nikdo nedostane. To bude příležitost pro našeho robota, který tam pronikne a zjistí, zda tam je živý člověk,“ říká profesor. 

Do své výbavy tak robot dostane i mikrokameru. Výhodou celého projektu má být jeho nízká výrobní cena. Výzkumníci tak doufají, že svého pružného robota pustí do akce už v blízké budoucnosti.

Video Robot pružný jako chobotnice bude zkoumat i zachraňovat
video

Robot pružný jako chobotnice bude zkoumat i zachraňovat