Syrští aktivisté stále kritičtěji hodnotí dosavadní průběh mírové mise arabských pozorovatelů z LAS, které režim syrského prezidenta Bašára Asada podle syrských oponentů cíleně klame. Představitelé opozice požadují především odvolání a výměnu šéfa monitorovací mise LAS, Súdánce Muhammada Dabího, který je ve své vlasti sám obviňován z porušování lidských práv a účasti na genocidě.
Muhammad Ahmad Mustafa Dabí stál kdysi v čele súdánské vojenské rozvědky, která podle organizace Amnesty International v 90. letech pod jeho velením lidi svévolně zatýkala a zadržovala. Mnozí byli mučeni nebo zmizeli. „Co čekáte od šéfa monitorovací mise, který je sám obviňován ve vlastní zemi z genocidy,“ řekl člen hlavní opoziční koalice Syrská národní rada Ausáma Munadžid. "Proč nemůže misi řídit někdo z Egypta, Maroka nebo států Perského zálivu? Jeho (Dabího) vojenská minulost podkopává jeho hodnověrnost. Proč nevybrali někoho z oblasti justice nebo lidských práv?
Pozorovatelé jsou pod velkým tlakem nejen od úřadů, ale i místních. Ti se snaží upozornit na vraždy, mučení i úhybné manévry režimu. Takto to vypadalo v ohnisku nepokojů Homsu, kde včera protestovalo na 70 tisíc lidí. „Generále, na toto předměstí Baba Amr útočili minulých pět dní. Teď, kvůli vašemu příjezdu, režim tanky schoval,“ prohlásil jeden z demonstrantů.
Na kamery muži v červených vestách zpravidla nereagují, mimo ně ale slibují, že situaci budou monitorovat důkladně a nestranně. „Při první návštěvě v Homsu jsme neviděli nic děsivého. Naše vyšetřování ale bude pokračovat ještě dlouho,“ konstatoval Muhammad Ahmad Mustafá Dabí, vedoucí pozorovatelské mise.
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí:
„Pozorovatelé musí mít pro svoji misi co nejvíce svobody, aby mohli navštívit všechna místa v zemi a sestavit podrobnou zprávu, co se děje a kde. Je to velmi důležité, protože současné informace jsou jednostranné.“
Prostí Syřané vkládali do příjezdu pozorovatelů velké naděje a doufali, že se k nim dostanou a budou jim moci osobně vylíčit krutosti Asadových bezpečnostních složek. Tuto naději i víru ale postupně ztrácejí. „Nemáme k členům pozorovatelského týmu moc přístup. Lidé už ničemu a nikomu nevěří. Jen bůh nám teď může pomoci,“ řekl opoziční aktivista abú Hišám z Hamá. Lidé prý v tomto městě vyšli do ulic, aby na pozorovatele počkali, ale všude jsou vojáci a na střechách odstřelovači.
