Zambijský ministr chce návrat Čechů kvůli soudu

Praha/Lusaka - Trojice Čechů, která je v Zambii podezřelá ze špionáže, by se do jihoafrické země měla vrátit a stanout před soudem. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters zambijský ministr vnitra Kennedy Sakeni s tím, že Češi uprchli z vazby a vrátili se do Česka. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář řekl, že ministerstvo se k tomuto případu vůbec nebude vyjadřovat. Jeden z trojice Čechů Jiří Cetl prohlásil, že se do Zambie vracet nehodlá.

„Potvrzuji, že tři Češi uprchli a ukryli se ve své zemi,“ prohlásil Sekeni. Rozhlasové stanici řekl, že chce, aby se všichni vrátili do Zambie a stanuli před soudem. „Máme podezření, že trojice mohla ze země uniknout jinudy, nežli přes mezinárodní letiště,“ poznamenal. Dodal, že tým policistů již prověřuje všechna hraniční stanoviště, aby zjistili, přes který Češi ze země odjeli.

Zambijský deník Daily Mail napsal, že podle Sakeniho policie pátrá také po lidech, kteří se za Čechy zaručili a jsou na útěku. „Rozhodně se do Zambie nemíním vrátit k soudu a věřím, že mě tam české úřady nevydají,“ řekl dnes Cetl. Zambijské pátrání po těch, kteří jemu, Janu Coufalovi a Michalu Veberovi pomohli, odmítl komentovat. Podle mluvčího Víta Koláře neobdrželo české ministerstvo zahraničí žádnou oficiální žádost o soudní spolupráci.

To potvrzuje i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Pokud by podle něj dorazila ze Zambie oficiální žádost, pak by ji ministerstvo postoupilo státnímu zastupitelství, které by ji předložilo k rozhodnutí soudu. „Jsem přesvědčen, že by soud takovéto žádosti nemohl vyhovět, protože ústavní pořádek ČR neumožňuje, aby čeští občané byli proti své vůli vydáni do zahraničí,“ uvedl ministr. Podle advokáta Lžičaře navíc nelze očekávat, že by Zambie mohla zaručit spravedlivý proces.

Před soudem měli Češi stanout tento měsíc

Zambijský právník zastupující trojici Kelvin Bwalya vyjádřil zklamání nad odjezdem obviněných. „Byli to moji klienti, ale jsem hluboce zklamán jejich jednáním. Je to naprostá neúcta k zambijskému justičnímu systému,“ řekl s tím, že jeho právní kancelář byla připravena Čechy obhajovat, ale oni dali přednost propadnutí kauce. Ta představovala deset milionů kwach (40 000 Kč) za každého.

Před soud měli být Češi podle něho předvedeni tento měsíc. Bwalya dále poznamenal, že by mohl soud vydat zatykač na Čechy prostřednictvím Interpolu. Cetl ale nevěří, že by se Interpol do pátrání zapojil. „Nevěřím tomu, že by Interpol jejich argumentaci uznal, protože celé obvinění je vykonstruované,“ prohlásil.

Podle Bwalyi mu český velvyslanec v Zimbabwe s působností i pro Zambii Luděk Zahradníček řekl, že Čechům pomohli přátelé, kteří je vybavili pro návrat do ČR cestovními dokumenty. Zambijské úřady jim při zatčení nařídily pasy odevzdat. „Já jsem řekl, že je možné, že jim pomohli nějací přátelé, ale dále v podstatě nic.“ Zdůraznil, že „s tím ambasáda neměla nic společného. Já samozřejmě žádné detaily nevím a žádné detaily jsem nesděloval,“ řekl Zahradníček.

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Reportáž Edity Horákové

Udal 19:00, 14.1.2012

Před zambijský soud by se měla vrátit trojice Čechů

Trojice Čechů byla zatčena loni v říjnu a obviněna ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Za to jim podle agentury Reuters hrozilo až 30 let vězení. Z vazby byli po sedmi dnech propuštěni na kauci, zemi ale nesměli opustit a museli se hlásit policii. Trojice všechna obvinění odmítala.

Koncem prosince se všichni tři vrátili do republiky, bližší okolnosti jejich návratu ale nejsou známy. Podle Reuters české úřady uvedly, že trojice pracovala pro nizozemskou společnost a do Zambie přijeli na pozvání přítele po pracovní cestě do Jižní Afriky.