V Egyptě poprvé jedná nové Lidové shromáždění

Káhira – V Egyptě zasedá poprvé v novém složení po volbách Lidové shromáždění, dolní komora parlamentu. Většinu míst tam zaplní islamisté. Nejvíce křesel mají poslanci strany Svoboda a spravedlnost (FJP), která je větví dřív zakázaného Muslimského bratrstva. Předsedou dolní komory parlamentu byl dnes zvolen šéf strany Muhammad Saad Katátní. Dostal 399 ze 496 hlasů. První zasedání provázejí spory o způsob přísahy, neboť někteří nechtějí skládat přísahu na ústavu dle předepsané formulace. Jeden z islamistů připojil odkaz na islámské právo šaría.

Katátního volbě předcházela ostrá debata, zda by kandidáti na tento post měli mít možnost před volbou nejdříve promluvit k plénu. Devětapadesátiletý Katátní, který dříve působil jako vysokoškolský profesor botaniky a šéf komory sdružující akademiky, byl do parlamentu zvolen již v roce 2005. Na rozdíl od většiny svých kolegů, kteří jsou parlamentními nováčky, tak platí za zkušeného politika. V krátkém proslovu slíbil, že bude respektovat svobodu názorů, pokračovat v odkazu „revoluce“ a pracovat na vzniku „ústavního, demokratického a moderního Egypta“. Poděkoval armádě za to, že splnila slib uspořádat volby.

Dvě třetiny křesel v dolní komoře patří islamistům, 47 procent mandátů si totiž ve volbách připsala politická odnož Muslimského bratrstva a další pětinu obsadí ultrakonzervativní Núr. V poli poražených zůstaly liberální strany. „Lidé ukázali svoji svobodnou vůli, že nejsou lhostejní k islámské kultuře a že islám není v rozporu k hodnotám a prostředkům demokracie,“ prohlásil Essam El-Erian, místopředseda strany Svobody a spravedlnosti. První volby od loňského svržení prezidenta Husního Mubaraka se konaly v několika etapách loni v listopadu, prosinci a letos v lednu.

Muslimské bratrstvo za Mubaraka působilo částečně v ilegalitě a jeho členové mohli do parlamentu kandidovat pouze jako nezávislí. Na rozdíl od Mubarakovy strany, která byla po jeho svržení rozpuštěna, ale nemá FJP parlamentní většinu a bude muset hledat koaliční partnery. „Budeme spolupracovat s kýmkoli,“ včetně vojenské rady, řekl místopředseda FJP.

Egyptský parlament
Zdroj: ČTK/AP/Khaled Elfiqi

V očích návštěvníků Egypta vzbuzuje obavy postoj islamistů k turistice. Mluví se například o zákazu alkoholu nebo oddělených plážích. „Obavy nejsou na místě. V turistickém průmyslu v Egyptě pracuje 8 milionů lidí a jakákoliv vláda, která se ujme moci, to bude muset respektovat. Turistický ruch bude dle mého názoru podporován a rozvíjen jako dosud,“ řekl Stanislav Zima z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Předseda strany Svoboda a spravedlnost Essam El-Erian:

„Arabské jaro ukázalo, že Arabové mají silnou touhu po demokracii, že ji sami dokážou vybudovat, bez pomoci nebo kopírování vzorů ze zahraničí.“

První zasedání parlamentu v novém složení má symbolický rozměr. Protesty proti Mubarakově vládě v Egyptě propukly téměř přesně před rokem – 25.ledna.

V neděli začnou Egypťané rozhodovat o složení horní komory parlamentu. Zákonodárci pak sestaví komisi, která vypracuje novou ústavu. Na konec června jsou pak naplánované volby hlavy státu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
před 19 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 42 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 2 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 2 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 9 hhodinami
Načítání...