Dominový efekt Megauploadu: Služby omezuje Filesonic, Fileserve i Uploaded

Praha – Jednotlivé servery pro sdílení dat začínají dělat první kroky, aby nedošlo k jejich uzavření jako v případě služby Megaupload. Poté, co v pondělí zrušil možnost sdílení souborů mezi uživateli server FileSonic, začal blokovat účty svých uživatelů i FileServe. Uploaded.to zašel ještě dál a začal blokovat služby pro uživatele z USA. Žádný ze serverů nevydal žádné prohlášení. Podle Chip Online není vyloučeno, že podobný osud brzy čeká další služby, jako je Ulož.to, RapidShare, FilesTube nebo Hotfile.

Server FileSonic uvedl, že bude uživatelům umožňovat přístup pouze k jejich vlastním souborům. „Všechny funkce FileSonicu pro sdílení jsou nyní zablokovány,“ dodal.

Zablokovaný server Megaupload podle amerických vyšetřovatelů sdílením filmů a dalšího chráněného obsahu způsobil majitelům práv škodu za půl miliardy dolarů. Vydělal tím údajně více než 175 milionů dolarů (zhruba 3,5 miliardy Kč). Zakladatel serveru Kim Schmitz před novozélandským soudem ale popřel veškerá obvinění z trestných činů spojených s jeho internetovým podnikáním. Ministerstvo spravedlnosti USA minulý týden zahájilo vůči Schmitzovi trestní stíhání a americké úřady požádaly Nový Zéland o jeho vydání.

Sdílení souborů na internetu

Na internetu dnes fungují dva základní modely, jak sdílet soubory. Server megaupload.com, jehož nedávné uzavření vyvolalo vlnu kritiky a protestů, patří do skupiny serverů, které se v masovém měřítku začaly objevovat kolem roku 2005 a jež nabízejí místo pro ukládání souborů. V ČR tak funguje například portál ulož.to. Jeden uživatel tak nahraje obsah a jiný uživatel či uživatelé si jej pak mohou stáhnout. Základní služby tohoto systému bývají bezplatné, poplatky servery vybírají za zvýšení objemu přenášených dat či zvětšení prostoru na serveru, ale i za reklamu. Přesné odkazy na nahrané soubory se pak většinou dají nalézt jinde, například na fórech o ilegálním softwaru.

Druhým způsobem sdílení jsou výměnné sítě, ve kterých sdílejí soubory všichni uživatelé (nebo alespoň jejich většina). K průkopníkům patřil Napster, který fungoval v letech 1999 až 2001 a sloužil hlavně k výměně písniček; sdílení softwaru a zejména videa bylo kvůli tehdejší malé rychlosti připojení obtížné a zdlouhavé. Napster byl soudem kvůli porušování autorských práv v červenci 2001 zakázán a podnik pak koupila v listopadu 2002 společnost Roxio Inc., která po několika měsících spustila nový Napster v legální verzi. V čase zániku původního Napsteru ale už existovaly další systémy (například Direct Connect, Gnutella), které jej nahradily.

Od svého vzniku v roce 2001 je velmi populární i systém výměny pomocí tzv. torrentů. Také v případě výměnných sítí existují servery, které umožňují snadnější hledání souborů tím, že zveřejňují data potřebná ke stahování. K nejznámějším patří thepiratebay.org, který funguje od roku 2003. I jeho zakladatelé čelili soudnímu stíhání, švédský soud poslal před rokem a čtvrt skupinu jeho zakladatelů na několik měsíců do vězení a uložil jim pokutu 46 milionů švédských korun (asi 130 milionů Kč).

ČTK