Voják spojovaný s masakrem v Hadíse do vězení nepůjde

Washington – Americký voják Frank Wuterich, pod jehož velením zabila americká jednotka v roce 2005 v iráckém městě Hadísa 24 civilistů, se nejspíš vyhne vězení. Rozhodl o tom vojenský soudce. Verdikt musí potvrdit velení námořní pěchoty. Wuterich se v pondělí dohodl s obžalobou a přiznal se k zanedbání povinností. Prokurátor pak upustil od původního obvinění ze zabití.

Podle obžaloby zabilo v listopadu 2005 osm amerických vojáků v Hadíse pod vedením Wutericha 24 civilistů. Těsně předtím vybuchla na silnici pod americkým konvojem bomba, která zabila jednoho Američana a dva zranila. Vojenští soudci již dříve osvobodili šest z osmi vojáků námořní pěchoty, kteří byli kvůli masakru v Hadíse obžalováni. Sedmý se nedopustil podle soudu trestného činu.

Jednatřicetiletý Wuterich byl původně obžalován ze zabití, napadení a ze zanedbání povinnosti. Po dohodě s žalobcem mu hrozilo maximálně tříměsíční věznění, ztráta dvou třetin platu a degradace na vojína. Jeden z příbuzných obětí označil tuto dohodu za „urážku všech Iráčanů“ a „důkaz toho, že Američané nerespektují lidská práva“, uvedla agentura Reuters.

Oběti masakru v irácké Hadíse
Zdroj: ČT24

Masakr v Hadíse dodnes vyvolává v Iráku emoce. Tehdy dále poškodil obraz Spojených států, který byl v Iráku již potřísněný skandálem kolem fotografií mučení iráckých vězňů ve věznici v Abú Ghrajbu. Před vojenským tribunálem šlo o to, zda Wuterich reagoval při ochraně svých vojáků uprostřed chaotické války přiměřeně, nebo zda porušil pravidla boje a nařídil vojákům pálit bez rozmyslu na irácké civilisty. Mezi mrtvými byli ženy, děti a staří lidé, včetně muže na vozíčku.

Wuterich uvedl, že lituje ztráty lidských životů, ale tvrdil, že jednal podle pravidel boje. Dnes řekl, že záměrem jeho vojáků nebylo střílet na civilisty a že jednali za extrémních okolností. Prohlásil také, že on sám „toho dne nikdy nevystřelil na ženy nebo děti“.

Dům byl označen za „nepřátelský“

Žalobu oslabilo také svědectví bývalého velitele roty, v níž Wuterich sloužil. Podle něj byl dům, který vojáci napadli, vyhlášen za nepřátelský a to tehdy prý znamenalo, že vojáci v něm nemuseli identifikovat své cíle. Po Hadíse velitelé námořní pěchoty nařídili svým vojákům, aby se snažili rozlišovat mezi civilisty a bojovníky, uvedla AP.