Janukovyč se snaží prorazit izolaci, chce na summit NATO

Kyjev/Davos - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se snaží odvrátit diplomatickou izolaci, do níž se země dostala po uvěznění expremiérky Julije Tymošenkové. Podle ukrajinských médií poslal Janukovyč vedení Severoatlantické aliance dopis, v němž nadhodil možnost své účasti na květnovém summitu NATO.

Janukovyč podle agentury Unian poslal osobní dopis generálnímu tajemníkovi NATO Andersu Fogh Rasmussenovi při příležitosti jeho dnešních narozenin. „Doufám, že budeme mít možnost osobního setkání letos v květnu při příležitosti chicagského summitu NATO,“ konstatoval prezident v poselství, které publikovala jeho tisková služba.

Západní státy považují proces s vůdkyní opozice Tymošenkovou za politický a ukrajinskou justici obviňují z nerespektování demokratických pravidel. Věznění expremiérky vážně poškodilo vztahy Kyjeva s Evropskou unií, která loni v prosinci odmítla uzavřít s Ukrajinou dohodu o přidružení. Z Bruselu otevřeně zaznívá, že bez ukončení represí proti opozici není náprava vzájemných vztahů možná.

Perspektivy Ukrajiny v kontextu evropského rozvoje?

Janukovyč se dnes ve švýcarském Davosu účastní výročního zasedání Světového ekonomického fóra. V pátek tu má ukrajinská delegace uspořádat konferenci věnovanou perspektivám Ukrajiny v kontextu evropského a globálního rozvoje, na níž má prezident promluvit. Podle listu Ukrajinska pravda se prezidentovým asistentům nepodařilo zajistit na konferenci účast žádné hlavy státu ani jiného významného politika.