Polští řidiči blokovali silnice kvůli cenám benzinu

Varšava – Stovky polských řidičů dnes zablokovaly pomalou jízdou důležité komunikace v desítkách polských měst včetně Poznaně, Štětína a Varšavy. Protestovali tak proti neustálému růstu cen pohonných hmot. Po premiérovi Donaldu Tuskovi požadovali, aby jeho kabinet spotřební daň snížil.

Cena za litr benzinu se nyní v Polsku pohybuje kolem 1,30 eura (přibližně 33 Kč) a patří mezi nejnižší v Evropě. V Polsku jsou tak pohonné hmoty levnější než v Česku, nicméně v zemi je nižší i kupní síla; průměrný plat zde činí o 1200 korun míň. Nárůst cen benzinu je způsoben zdražováním ropy na mezinárodních trzích a novými daněmi.

„Bylo by hezké, kdyby ceny klesly, řekněme o polovinu. To je ale samozřejmě z říše snů. Pamatuji si, když benzín stával 3 zloté. 4 by byla dobrá cena, ale šest, to je výsměch,“ poznamenal poznaňský řidič Mateusz Swegrzynski, který se rovněž zúčastnil dnešního protestu.

Řidiči demonstrovali svůj nesouhlas tím způsobem, že na některých dálnicích jeli nejnižší povolenou rychlostí 30 až40 kilometrůza hodinu a způsobili tak zácpy. Tam, kde řidiči nezdržovali dopravu, zvolili jinou taktiku. U benzínek natankovali za pár zlotých, přečetli si noviny a šli natankovat dalších pár litrů. Cílem jejich akce je přimět vládu, aby zasáhla proti opakovanému zvyšování cen benzinu a snížila spotřební daň, to ale Tuskův kabinet odmítá.

Video Reportáž o protestu polských řidičů
video

Reportáž o protestu polských řidičů