Kazachstán zatroubil do útoku: Smažeme falešné hymny z webu!

Astana - Kazachstán chce z internetu odstranit všechny falešné kazašské hymny. Tamní úřady tím chtějí zabránit skandálním blamážím, podobným nedávnému incidentu na mezinárodní střelecké soutěži v Kuvajtu. Vítěznou kazašskou střelkyni tam oslavili „hymnou“, která ve skutečnosti pochází z parodického filmu Borat. Organizátoři soutěže později přiznali, že údajnou hymnu získali z internetu, a za nedopatření se oficiálně omluvili.

Šéf kazašské agentury pro sport a tělovýchovu Ilsijar Kaganatov se rozhodl dosáhnout toho, aby internetové vyhledavače na dotaz „kazašská hymna“ zobrazily jen píseň Můj Kazachstán, která se stala hymnou státu v roce 2006 a na jejímž textu se autorsky podílel sám prezident Nursultan Nazarbajev. „Žádná jiná hymna v internetu být nesmí,“ řekl novinářům Kaganatov. O nápravu se podle něj postarají „příslušné kazašské orgány“.

Snímek Borat z roku 2006, jehož autorem je britský komik Sacha Baron Cohen, vyobrazil Kazachstán jako zaostalou, nedemokratickou zemi plnou středověkých přežitků a zvráceností. Součástí filmu je i fiktivní kazašská hymna, která mimo jiné opěvuje kazašské prostitutky. Záměna v Kuvajtu vyvolala v Kazachstánu krajní rozhořčení a řešila se podle médií až na nejvyšších místech.

Jak bude Kazachstán Cohenovu „hymnu“ z internetu odstraňovat, Kaganatov ovšem nevysvětlil. Kazachstán má přitom z minulosti řadu zkušeností se zásahy do internetu. Autoritářský stát ovládaný přísnou rukou prezidenta několikrát zablokoval přístup na server YouTube, loni v srpnu byl dlouho nepřístupný oblíbený blogovací server LiveJournal.