Romney vyhrál troje důležité primárky, upevnil si tak vedení

New York - Umírněný kandidát Mitt Romney vyhrál strategicky důležité republikánské prezidentské primárky v americkém státě Wisconsin. Uspěl i v dalších dvou úterních hlasováních v Marylandu a hlavním městě Washingtonu. Výrazně tak upevnil své vedení v klání o nominaci strany na prezidenta. Jeho hlavní rival Rick Santorum přesto nehodlá ukončit svou kampaň a chce pokračovat v boji.

Trojice Romneyho vítězství nicméně nepochybně ještě zesílí již tak mocné hlasy mezi republikány, že je na čase primárkové souboje ukončit a soustředit se na souboj s demokratickým prezidentem Barackem Obamou. Bývalý senátor Santorum má totiž už jen teoretickou šanci získat potřebných 1 144 delegátů pro zisk nominace. Zatímco bývalý massachusettský guvernér Romney nashromáždil už přes 600 delegátů, Santorum sotva polovinu tohoto počtu.

Romney si je stále jistější a místo výpadů proti svým rivalům začíná čím dál častěji útočit na současného nájemníka v Bílém domě. „Prezident Obama si myslí, že odvádí dobrou práci. Vážně. On si to opravdu myslí. Domnívá se, že z pohledu historie odvádí skvělou práci,“ řekl Romney.

Konzervativec Santorum neuspěl ve Wisconsinu, který byl jediným státem, kde mohl mít v úterních hlasováních šanci. Dal ale najevo, že se nehodlá vzdávat. Ve svém projevu se opět označil za kandidáta, který na rozdíl od bývalého guvernéra zastává autenticky konzervativní postoje. Podle něj by měl právě díky tomu šanci porazit současného šéfa Bílého domu. „Musíme mít zřetelně kontrastní barvy,“ uvedl v projevu k voličům v Pensylvánii, kde se na konci dubna uskuteční další primárky.

I přes Santorumovu snahu je ale stále zřetelnější, že Obamovi se v podzimních prezidentských volbách postaví Romney. Jasno v tom má Bílý dům, který na bývalého guvernéra a multimilionáře směřuje stále více útoků. Prezident dnes Romneyho poprvé jmenovitě uvedl ve svém ostrém útoku na republikánský návrh rozpočtu na příští rok, který republikánský politik podpořil.

Barack Obama, prezident USA:

„Je to trojský kůň, maskovaný jako plány na snížení deficitu. Je to pokus zavést v naší zemi radikální vizi. Je to slabě zakrytý sociální darwinismus. Je to v rozporu s celými našimi dějinami.“


Obama návrh označil za radikální pokus o sociální darwinismus, jenž by výrazně zhoršil sociální jistoty většiny Američanů. Romney ve svém vítězném projevu na oplátku ostře kritizoval prezidenta, když jej obvinil ze špatného stavu ekonomiky. Osobně jej učinil zodpovědným za vysokou nezaměstnanost či drahý benzin. Slíbil, že pokud bude zvolen do Bílého domu, znovu obnoví americký sen. „Za mé vlády budou moci snílci snít více,“ řekl mimo jiné.

Seriál republikánských primárek a volebních shromáždění je v současnosti zhruba v poločase. Nehlasovalo se nicméně ještě v lidnatých státech Kalifornie a Texas, kde se bude rozdělovat hodně delegátů. Zejména v Texasu si přitom Santorum věří. „Hodláme tam vyhrát,“ slíbil příznivcům.

Podle komentátorů bude ale především důležité, zda bude schopen vyhrát ve své domovské Pensylvánii. Lze proto očekávat, že tam s Romneym v nadcházejících týdnech svede nelítostný souboj, v němž oba kandidáti utratí miliony dolarů. Republikánských primárek se účastní ještě bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich a kongresman Ron Paul. Jejich vyhlídky na úspěch jsou ale v této chvíli menší než mizivé.

Video Romney bodoval v dalších státech
video

Romney bodoval v dalších státech