Rasmussen: Rusko není hrozba

Brusel – Severoatlantická aliance (NATO) nepovažuje Rusko za hrozbu, řekl dnes šéf aliance Anders Fogh Rasmussen. Moskva tvrdě kritizuje protiraketový obranný systém, který NATO buduje. Alianční experti podle šéfa NATO vysvětlovali svým ruským kolegům, že systém ani kvůli technickým aspektům nemůže být namířen proti Rusku. NATO navíc opakovaně navrhuje Moskvě možnost spolupráce na protiraketové obraně.

„Nevidíme Rusko jako hrozbu,“ prohlásil dnes po setkání NATO-Rusko na úrovni ministrů zahraničí Rasmussen. Stejně by podle něj měla uvažovat i Moskva. Aliance opakovaně nabízí Rusku možnost spolupráce. Ta by podle šéfa NATO mohla fungovat například při vytvoření center, ve kterých by se sdílela data a vyhodnocovaly se případné hrozby. 

„Spolupráce v raketové obraně může změnit náš vztah a posílit bezpečnost nás všech,“ myslí si Rasmussen. Jenže Moskva zatím spolupráci odmítá a požaduje od aliance právně závazné záruky, že budovaný protiraketový deštník není namířen proti Rusku a jeho zájmům.