Analytici o KLDR: Rakety? Ne, makety!

Pchjongjang - Při okázalé dubnové vojenské přehlídce v Pchjongjangu ke stému výročí narození Kim Ir-sena zřejmě severokorejská armáda předvedla pouze makety raket. K tomuto názoru dospěla dvojice německých analytiků Markus Schiller a Robert Schmucker. Napodobeniny podle nich nebyly ani příliš přesvědčivé. „Není pochyb o tom, že ty rakety byly jen modely,“ prohlásili. „Zůstává nejasné, jestli byly vytvořeny, aby zmátly zahraniční analytiky, nebo jestli tvůrci jenom odvedli nedbalou práci.“

Zbraně podle expertů působí dojmem, že jde o směsku komponentů na pevná a kapalná paliva, které nikdy společně létat nemohou. Zvlněné obaly raket zase ukazují, že kovový plášť je příliš tenký na to, aby vydržel let. Všechny rakety se od sebe lehce lišily, ačkoliv zřejmě byly vyrobeny najednou. Dokonce ani nepasovaly k raketometu, na němž se vezly. Podle agentur tato skutečnost vrhá pochybnosti na tvrzení stalinistického režimu o schopnostech jeho armády.

Severní Korea před dvěma týdny provedla neúspěšný start rakety, která podle jejího tvrzení měla vynést na oběžnou dráhu meteorologický satelit. Raketa ale krátce po startu explodovala a její trosky se zřítily do moře. Panuje všeobecné přesvědčení, že šlo o utajovaný pokus s raketou dlouhého doletu schopnou nést případně jadernou hlavici. Podle jihokorejského tisku Pchjongjang v nejbližší době zřejmě další raketu nevypustí, přestože se vedení země chlubí svými „vojenskými úspěchy“. Nejvyšší generál severokorejské armády Ri Jong-ho rovněž prohlásil, že je Severní Korea vybavená „mocnými moderními zbraněmi“ schopnými porazit Spojené státy jediným úderem.