Hollande: Je nutné omezit ekonomickou imigraci

Paříž - Socialistický kandidát na francouzského prezidenta François Hollande dnes přitvrdil v otázce přistěhovalectví. Prohlásil, že v době krize by se „ekonomická imigrace“ měla omezovat. Ožehavého tématu, z kterého tradičně těží extrémní pravice, se chopil ve své kampani i současný prezident Nicolas Sarkozy, s nímž se Hollande za týden střetne ve druhém kole voleb. Sarkozy hovořil o možnosti částečné obnovy kontroly hranic.

„V době krize je omezení ekonomické imigrace nezbytné,“ prohlásil Hollande v rozhlasové stanici RTL. Zároveň naznačil, že by francouzský parlament měl každoročně určovat kvóty pro zaměstnávání cizinců na základě potřeb tamějšího hospodářství. Hollande také označil za nenormální, že určitý počet zaměstnavatelů cynicky využívá nelegální pracovní síly.

Otázka nezákonného přistěhovalectví a zaměstnávání cizinců je ve Francii poměrně výbušné téma. Zejména lidé zaměstnaní v dělnických profesích se obávají levnější konkurence. Venkovští obyvatelé pak nevraživě pohlížejí na příliv lidí z východní Evropy, kteří se snaží využívat štědrých sociálních dávek.