Manžel ji zavřel ve sklepě a týral. Je jí 14, žije v Afghánistánu

Kábul – Negramotnost a život ve vynucených manželstvích, takový je často život žen v Afghánistánu. Ministerstvo pro ženské záležitosti odhaduje, že až 90 procent Afghánek trpí sexuálním nebo fyzickým násilím. Až na zcela ojedinělé případy se pachatelé ale trestu nikdy nedočkají. Jeden konkrétní příběh zachytil zpravodaj ČT Tomáš Etzler.

Dnes čtrnáctiletou Sahar Gul její strýc ve třinácti provdal do nuceného manželství. Nová rodina ji nutila k prostituci, a když odmítla, uvěznili ji ve sklepě, kde ji týrali. „Řekli mi, ať jdu do sklepa, protože do domu mají přijít nějací hosté. Když jsme tam sešli, svázali mi ruce a nohy a pověsili ze stropu. Dávali mi velmi málo jídla, a když mě pustili na záchod, hodně mě bili. Pořád jsem plakala. Ve chvíli, kdy mi do chodidel pustili elektrošoky, jsem si myslela, že umřu. Strašně jsem křičela, a tak sousedům konečně došlo, že se něco děje. Byla jsem pak v bezvědomí den a noc. Cítila jsem se mrtvá,“ líčí svůj krutý příběh mladá dívka.

Policie ji vysvobodila po půl roce mučení a Sahar strávila měsíce v nemocnici. Dnes se skrývá v bezpečí útulku pro ženy. Minulý týden se jí ale vzpomínky na hrozné období v životě vrátily, když pět ze svých mučitelů uviděla v Kábulu před soudem. „Deset let nestačí. Měli dostat padesát. Ve vězení by měli být potrestáni. Pořezali mi víčka, vytrhali nehty a vlasy. To samé by se mělo stát jim. Měli by si prožít všechno, co mi udělali,“ přeje si Sahar.

2 minuty
Reportáž Tomáše Etzlera
Zdroj: ČT24

Její manžel a jeho bratr jsou stále na útěku a dívka se bojí jejich pomsty. „Trest, který dostali, mě znervózňuje. Vláda se sice snaží chytit ty dva, co utekli, ale kdyby mě zítra našli, můžou mě zabít,“ obává se. “Chci odejít do zahraničí. Jestli tady budu sedět a najdou mě, zabijí mě. Chci jít do školy a studovat, abych se stala lékařkou nebo soudkyní, abych mohla osobně tento druh lidí trestat."

Sahařin otec zemřel ještě před její svatbou. Vlastní matka a sourozenci se jí po tom, co se stalo, zřekli.

Podle obhájců lidských práv je Sahar krajním příkladem toho, co se v zemi děje milionům žen, jejichž příběhy se nikdy nedostanou na světlo světa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přestřelky mezi Thajskem a Kambodžou si vyžádaly nejméně dva mrtvé

Při přestřelkách u hranic mezi Thajskem a Kambodžou zemřeli podle prohlášení představitele thajské provincie nejméně dva civilisté, dva další utrpěli zranění. Thajští a kambodžští vojáci na sebe ve čtvrtek stříleli ve sporné pohraniční oblasti poté, co obě země přerušily diplomatické vztahy. Podle thajských zdrojů se boje odehrávají na nejméně šesti místech a thajská armáda uzavřela všechna kontrolní stanoviště na hranici s Kambodžou, napsala agentura Reuters.
05:56Aktualizovánopřed 16 mminutami

Na Expo 2025 v Japonsku začal Český národní den

Na světové výstavě Expo v Ósace začal Český národní den, zahájily ho česká a japonská hymna v podání Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Národního dne se účastní prezident Petr Pavel i japonská princezna Takamado. Expo je podle Pavla přehlídkou špičkových technologií, výjimečné architektury a národních identit. Především je ale prostorem, kde se potkávají různé kultury a společně hledají odpověď na otázku, jak by měla vypadat budoucnost, řekl.
06:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruská ropa zůstává v Česku do vyčerpání zásob

Do České republiky už přes čtvrt roku neteče ropa z ropovodu Družba. Od března přitéká jen přes jihozápadní TAL, respektive jeho českou větev IKL. V centrálním tankovišti se ale ruská ropa stále skladuje, a to až do vyčerpání zásob. Poté ji nahradí jiné druhy „černého zlata“. Do tuzemska proudí nejčastěji z Asie, severní Afriky a severní Evropy.
před 2 hhodinami

Čína oznámila první společné vojenské cvičení se Srbskem

Čína a Srbsko pořádají společné vojenské cvičení, oznámil Peking. Akce, která se koná v Číně, představuje vůbec první společné manévry armád obou zemí. Bělehrad dlouhodobě posiluje vazby s Pekingem, nakupuje i čínské zbraně. Analytici vidí za manévry primárně politické motivy a považují je za signál Západu.
před 2 hhodinami

Ukrajina navrhla Rusku schůzku Zelenského s Putinem do konce srpna

Ukrajina na středečním jednání v Istanbulu navrhla ruské delegaci uspořádat schůzku lídrů obou bojujících zemí Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina do konce srpna, uvedl podle agentury Reuters vedoucí ukrajinské delegace Rustem Umerov. Prohlásil také, že Ukrajina je připravena k okamžitému příměří. Šéf ruských vyjednavačů Vladimir Medinskij řekl, že Moskva navrhla Kyjevu, aby zvážil návrh na vyhlášení několika krátkých příměří. Podle něj se také strany dohodly, že si vymění nejméně 1200 zajatců.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Floridská soudkyně nevyhověla požadavku Trumpa na dokumenty o Epsteinovi

Floridská soudkyně odmítla vyhovět požadavku americké administrativy na zveřejnění části soudních dokumentů o případu sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Dožadovalo se toho ministerstvo spravedlnosti, které stejně jako prezident Donald Trump kvůli kauze čelí tlaku veřejnosti, z níž část za případem vidí spiknutí elit. List The Wall Street Journal (WSJ) napsal, že ministerstvo už v květnu Trumpa informovalo, že se jeho jméno vyskytuje ve spisech týkajících se případu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Thajsko odvolá velvyslance v Kambodži po zranění svého vojáka na hranicích

Bangkok odvolá svého velvyslance v Kambodži a vyhostí kambodžského zvláštního vyslance. Oznámil to ve středu úřadující thajský premiér Pchúmtcham Večajačaj poté, co thajský voják přišel o nohu, když šlápl na minu u sporných hranic mezi oběma zeměmi. Napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem kvůli hraničním sporům v poslední době narůstá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Státy mají chránit planetu před dopadem klimatických změn, uvedl soud OSN

Čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí je lidským právem, uvedl ve středu Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v klíčovém stanovisku, které může mít zásadní význam při budoucích sporech o ochranu klimatu. Pokud státy světa neochrání planetu před dopadem klimatických změn, mohou tím podle soudu porušit mezinárodní právo. Země zasažené těmito změnami mohou mít nárok na odškodnění, konstatoval ICJ v dokumentu, který klimatičtí aktivisté označují za zlomový.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...