Vědci zkoumají, jak úraz mozku změní člověka

Los Angeles - Vědci na Kalifornské univerzitě pracují na historicky nejslavnějším neurologickém případu. Pomocí nových metod rekonstruují 164 let starý úraz mozku. Zjištění mají pomoci odhalit význam čelního laloku. Ukazuje se, že právě poškození bílé mozkové hmoty tehdy způsobilo změnu chování a povahy pacienta.

Zranění se dá těžko přežít i dnes, natož v roce 1848, Phineas Gage po něm ale žil ještě dalších 11 let. Železniční dělník pracoval na stavbě trati ve Vermontu jako předák. Právě pěchoval střelný prach, když došlo k výbuchu. Šestikilová tyč mu prolétla lebkou, Gage se zázračně uzdravil, stal se ale někým jiným. „Jeden z prvních lékařů, kteří Gage ošetřovali, doktor Harlow tuhle proměnu popsal. Rodina i kamarádi Gage před zraněním viděli jako přátelského a příjemného člověka. Po úrazu začal být nezodpovědný, rouhal se a nadával,“ konstatoval neurolog John Van Horn.

Vědci si dlouho mysleli, že jeho příběh dokazuje regenerační schopnosti mozku. K neuvěřitelnému případu se nyní vrátil tým z Kalifornské univerzity. Lebku ovšem naskenovat nemohli, i když se zachovala. Bylo by totiž nebezpečné s ní manipulovat. Museli proto posloužit poslední záznamy staré zhruba deset let. „Z naší databáze jsme byli schopni vybrat 110 zobrazení zdravých mozků mužských pacientů, kteří jsou ve stejném věku, jsou to také praváci, mají podobné tělesné proporce a náleží k bílému etniku. Pak jsme data matematicky vetkli do Gageovy lebky, zrekonstruovali jsme, jak mohla vypadat vlákna bílé hmoty, a nakonec jsme simulovali ono zranění,“ řekl Van Horn.

Lidský mozek
Zdroj: ČT24

Vědci až dosud předpokládali, že změny v Gageově chování způsobilo poškození mozkové kůry. Zraněný přišel o její čtyři procenta. Teď se ale ukázalo, že tyč musela z mozku odstranit i jedenáct procent bílé hmoty. Podle vědců je tak mnohem pravděpodobnější, že za proměnu vlídného a pracovitého člověka v nespolehlivého hulváta mohlo právě to.

John Van Horn, neurolog z Kalifornské univerzity:

„Bílá hmota je spojnicí při přenosu signálů mezi různými částmi mozku. Došlo tedy určitě k přerušení celé řady spojů mezi čelním lalokem a ostatními částmi mozku. Podle našich závěrů muselo být poškození těchto kontaktů mnohem rozsáhlejší, než si lékaři dosud představovali.“

Dalšímu objevu pomohla náhoda

Neurologové z Van Hornova týmu si všimli, že simulace ztráty bílé hmoty v Gageově případě nápadně připomíná skeny mozků těch pacientů, kteří trpí degenerativními chorobami mozku. „Když pochopíme konkrétní úkoly jednotlivých spojů v mozku a dokážeme vytvořit vzorce fungování, pomůže nám to při vývoji léčby nemocí, jako jsou Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba či roztroušená skleróza. A podobná zjištění by byla samozřejmě zásadní i pro celou řadu jiných postižení mozku,“ podotkl Van Horn.

4 minuty
Jak změní úraz mozku chování člověka
Zdroj: ČT24

Odkaz Phinease Gage je tedy znovu aktuální. Slavná lebka a více než metr dlouhá kovová tyč jsou pro zájemce k vidění ve Warrenově anatomickém muzeu na Harvardu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 5 hhodinami

EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 5 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 5 hhodinami

Srbsko má nového premiéra. Podle kritiků ale stejně vládne Vučić

Srbský parlament ve středu vyslovil důvěru nové vládě premiéra Djura Macuta, která krátce poté složila i přísahu. Macut chce uklidnit situaci v Srbsku, kde se konají silné protesty proti vládě a korupci. Podle kritiků je však jedno, kdo premiérský post zastává, protože ve skutečnosti vládne prezident Aleksandar Vučić.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael vytvořil z třiceti procent území Pásma Gazy nárazníkovou zónu

Izraelská armáda dle agentury AFP oznámila, že z třiceti procent celkového území Pásma Gazy vytvořila po obsazení nárazníkovou zónu, v níž Palestincům nebude dovoleno žít. Ministr obrany židovského státu Jisra’el Kac ve středu rovněž uvedl, že do pásma za současné situace nebude vpuštěna žádná humanitární pomoc.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rusko příměří zatím nechce, přeje si dobýt další území, míní Pojar

Rusko uzavřít dohodu o příměří s Ukrajinou, na kterou otevřeně zaútočilo v únoru 2022, zatím nechce, řekl v Interview ČT24 poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Moskva podle něj totiž doufá, že ještě dobyde další území. Roli podle něj hraje i to, že Rusové necítí dostatečný tlak ze strany USA, které za účelem ukončení války s oběma stranami jednají od druhé poloviny února. „Pokud by USA zapojily veškeré páky, příměří dosáhnou,“ prohlásil. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 8 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...