Kvůli sesazení prezidenta hrozí Rumunsku pozastavení členství v EU

Brusel - Evropská komise podle bruselských diplomatů nevylučuje, že by Rumunsku
kvůli současnému politickému vývoji mohlo být pozastaveno členství v Evropské unii. Rumunského prezidenta Traiana Baseska před týdnem z fuknce sesadil parlament - dočasně předal pravomoci hlavy státu předsedovi Senátu Crinu Antonescovi. Ústavní soud následně rozhodl o tom, že proces jeho sesazení byl v souladu s ústavou.

Unijní prezident Herman van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso vyjádřili rumunskému premiérovi Victoru Pontovi „hluboké znepokojení“ nad sporným způsobem sesazení prezidenta Traiana Baseska.

Evropská komise podle bruselských diplomatů od Ponty očekává, že v zemi odvolá mimořádná opatření a obnoví pravomoci ústavního soudu. V případě, že by se situace „nadále zhoršila“, není prý vyloučeno ani pozastavení rumunského členství.

Eva Hrnčířová, zpravodajka ČT v Bruselu:

„Možnost (pozastavení členství) teoreticky existuje, a to v případě závažného porušení demokratických hodnot podle článku 7 smlouvy o Evropské unii. Ten článek ale dosud nikdy nebyl uplatněný a navzdory vyhrocené situaci v Rumunsku by bylo jeho použití více než překvapující.“


Rumunský premiér Victor Ponta
Zdroj: ISIFA

Rumunsko se Schengenu vzdaluje
   
Eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová ve středu označila politickou krizi v Rumunsku za „vážné nebezpečí“ a varovala, že by krize mohla zabránit plné integraci této země do EU. Narážela hlavně na to, že Rumunsku může být dále bráněno v připojení k schengenskému prostoru volného pohybu osob.
   
Vztah Ponty a středopravicového Baseska doprovází řada sporů. Levice již v minulosti pohrozila, že prezidenta sesadí. Definitivně musí zbavení Baseska úřadu odsouhlasit voliči v referendu, které je plánované na 29. července.

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové