Mandela slaví čtyřiadevadesátiny

Johannesburg - Jihoafrická republika dnes slaví 94. narozeniny svého bývalého prezidenta Nelsona Mandely. Mandelův den si Jihoafričané mimo jiné připomínají 67 minutami charitativní práce. Jde o připomínku let, která Mandela věnoval politickému aktivismu. Laureátovi Nobelovy ceny míru a jednomu z hlavních bojovníků proti apartheidu popřála řada světových politiků - mezi prvními bývalý americký prezident Bill Clinton. Sám Mandela slaví významné jubileum v rodinném kruhu.

Mandela, který byl 27 let vězněn, získal v roce 1993 Nobelovu cenu míru a o rok později byl zvolen prezidentem v prvních volbách, jichž se vůbec poprvé zúčastnili všichni obyvatelé JAR bez rozdílu barvy pleti. Prezidentem byl po dobu jednoho mandátu do roku 1999. V roce 2004 se z aktivní politiky stáhl a na veřejnosti od té doby vystupuje sporadicky.

Mandela mimo jiné založil charitativní nadaci „46664“ na pomoc nemocným AIDS. Název odkazuje na jeho vězeňské číslo, které nosil od roku 1964, kdy byl odsouzen na doživotí; 11. února 1990 ho tehdejší prezident Frederik de Klerk pod silným mezinárodním tlakem propustil.