Muž chtěl s modelem letadla zaútočit na Pentagon, odsedí si 17 let

Washington - Američan sympatizující s al-Káidou přiznal, že chtěl pomocí dálkově ovládaných modelů letadel vyhodit do povětří Pentagon a budovu Kongresu. Žalobci a obhájci se dohodli na 17letém trestu vězení - polovině doby, která mu hrozila, kdyby jeho případ dospěl k soudu. FBI zatkla 26letého muže bangladéšského původu loni v září po několikaměsíční operaci. Své plány vyzradil agentům, kteří se vydávali za členy al-Káidy.

Rezwan Ferdaus si za svůj cíl vybral symbol americké armády a jednu z nejlépe střežených budov na světě. Pentagon prý podle něj představuje hlavu a srdce hada, kterému je třeba zasadit ránu. Útok připravoval v opuštěném skladu ve městě Ashland.

Vystudovaný fyzik nakoupil výzbroj - granáty, 6 kulometů, přes 10 kilo plastické trhaviny. Netušil ale, že jeho dodavateli jsou tajní federální agenti FBI. Během několika schůzek jim svůj plán prozradil. Agentům v přestrojení se navíc svěřil, že shání kontakty na al-Káidu, které chce nabídnout svoje služby.

Dalším terčem měla být budova amerického Kapitolu. Ferdaus podle FBI plánoval svatou válku proti Spojeným státům víc než rok. Islámským radikálem se údajně stal díky sledování videí na internetu a hodlal odjet do zahraničí s cílem vycvičit se spolu se svými bratry.