V syrském Halabu zaútočily vládní stíhačky

Washington - Na pozice rebelů ve východní části syrského Halabu (Aleppu) dnes podle BBC zaútočily vládní stíhačky, což znamená výraznou eskalaci konfliktu. Ofenzivu v Halabu zahájili protivládní rebelové už o víkendu, když se snažili vytlačit z města vládní jednotky. Podle syrské opozice zabily jednotky věrné prezidentu Bašáru Asadovi 30 poutníků u zátarasu poblíž mešity ve vesnici Šaríá severovýchodně od města Hamá. Syrská policie dnes také zatkla údajného pachatele atentátu na bezpečnostní představitele země v Damašku. Svět vyděsilo pondělní prohlášení syrské vlády o chemických a biologických zbraních. Opozice upozorňuje na to, že režim už nechal jejich část převézt k hranicím. Syrská vláda ale ujišťuje, že tyto zbraně jsou určené pouze pro případ vnější agrese proti Sýrii. Turecko nicméně k hranicím se Sýrií vyslalo vojáky trénované pro případ útoku chemickými zbraněmi. Asadův režim opustila šéfka zastupitelství na Kypru. Podle opozičních aktivistů se začaly přesouvat další tisícovky vojáků a vojenská technika k městu Halab.

Zdroj: ISIFA Autor: EPA/ABDURRARHMAN AL SHERIF

Syrské úřady oznámily, že zatkly osobu, která stojí za útoky na představitele režimu v Damašku. Podle všeho podezřelý pracoval na bezpečnostním velitelství v Damašku. Při útoku z 18. července zahynul ministr obrany, syrský generál a Asadův švagr. O dva dny později podlehl zranění i šéf národní bezpečnosti. Zatčeným je zaměstnanec Národní bezpečnostní rady, v jejímž sídle byl atentát spáchán. Spekulovalo se přitom o tom, že atentátník musel mít blízko k nejvyšším kruhům Asadova režimu, mělo se za to, že útočníkem byl jeden z členů ochranky.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová dnes vyslovila přesvědčení, že území obsazené rebely by mohlo v zemi vytvořit bezpečnou zónu. Dodala, že pro prezidenta Bašára Asada ještě stále není pozdě na dohodu o předání moci syrské opozici. Tím by podle ní zabránil dalšímu násilí v zemi. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se domnívá, že syrská opozice je k vítězství blíže než kdykoli předtím. Také francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že Asad padnout musí.

USA zvedají varovný prst

Spojené státy varovaly Sýrii před použitím chemických zbraní. Podle prezidenta Baracka Obamy by v takovém případě jeho země dohnala tamní režim k odpovědnosti. Damašek včera poprvé přiznal, že vlastní chemické a biologické zbraně. Sýrie by je prý použila jen v případě zahraniční intervence.

„Prezidentu Asadovi a lidem kolem něj dáváme jasně najevo, že se svět dívá a že budou dohnáni k zodpovědnosti mezinárodním společenstvím a Spojenými státy v případě, že udělají tu tragickou chybu a použijí chemické zbraně,“ varoval Sýrii Obama.

Chemické zbraně v Sýrii

  • Sýrie má údajně čtvrtý největší arzenál chemických zbraní na světě
  • podle Spojených států má Sýrie program na výrobu chemických zbraní od 80. let
  • zbraně produkuje Sýrie ve třech výrobních centrech, jedním z nich je Al Safír jihovýchodně od Halabu, dále pak jsou výrobní centra v Homsu a Hamá
  • režim má od konce 90. let údajně zásobu yperitu, sarinu nebo látky VX

Barack Obama
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/MONICA M. DAVEY

Varování přichází poté, co mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdisí poprvé připustil, že má režim chemické zbraně. Tvrdí přitom, že jsou uloženy na bezpečném místě a že by je režim nikdy nepoužil proti civilistům. Nevyloučil ovšem jejich užití v případě „zahraniční agrese“.

Opoziční Syrská svobodná armáda (FSA) ale varuje, že vláda nechala převézt část chemických zbraní na letiště u hranic státu. „My, členové velení FSA, víme přesně, kde tyto zbraně jsou. Oznamujeme, že (prezident Bašár) Asad některé z nich a také zařízení na míchání chemických látek rozmístil na letištích u hranice,“ uvedla FSA.

Zprávy o chemických zbraních v Sýrii vyvolaly znepokojení i v Izraeli. Ten oznámil, že je odhodlán zabránit tomu, aby se tyto látky, stejně jako další moderní zbrojní systémy syrského arzenálu, dostaly k radikálnímu hnutí Hizballáh v Libanonu.

Moskva, dosavadní spojenec Damašku, dnes také varovala Sýrii před použitím chemických zbraní. „Ruská strana vychází z toho, že syrské úřady budou nadále přísně dodržovat mezinárodní závazky,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Připomnělo, že Damašek v roce 1968 ratifikoval protokol, který zapovídá nasazení chemických zbraní jako bojového prostředku.

V Homsu a Halabu se bouří vězni

Opozice je ochotná přistoupit na to, že by po odchodu Asada zemi dočasně vedl zástupce jeho režimu. „Souhlasíme s tím, že Asad odstoupí, že jeho pravomoci budou předány osobě spjaté s režimem a ta Sýrii povede po přechodnou dobu, podobně jako tomu bylo v Jemenu,“ sdělil mluvčí Syrské národní rady George Sabra.

Mezitím se v zemi dál bojuje. Syrští rebelové hlásí tvrdé střety s armádou z Halabu. Vojenská raketa tady v jedné městské části zabila dítě, tvrdí aktivisté. Štáb americké televize CNN pronikl do městečka Atareb nedaleko Halabu. Syrská armáda tam po sobě zanechala naprostou spoušť. Město po odchodu armády a snajprů ovládla skupina rebelů, kteří ještě pořád narážejí v ulicích na lidi loajální Asadovi. 

Bojuje se i v Damašku, vojáci v částech, které vydobyli z nadvlády opozice, prohledávají dům od domu a hledají rebely. Civilisté ze čtvrti Kabún si stěžují, že nemohou opustit své domovy. Výbuchy a střelba jsou slyšet v centru města Homs.

Mrtvé vězně prý odmítli předat rodinám

Opozice tvrdí, že se vládní jednotky zaměřily na věznice, v nichž je mnoho Asadových oponentů. V halabské věznici se bouří vězni, pokusili se utéct. Při rebelii zemřelo nejméně 15 vězňů. Vojáci prý odmítli mrtvé vynést z věznice a předat těla rodinám. „V blízkosti věznice bojuje FSA s vládními jednotkami,“ sdělil svědek televizní stanici. Vojáci do budovy vhodili slzný plyn a uvnitř vzplál požár. Budovu pak vojáci ostřelovali z vrtulníků.

Podle opozičních aktivistů se dnes stáhly tisícovky vojáků i s obrněnými vozidly ze strategické náhorní plošiny v oblasti Džabal az-Závíja a zamířily k Halabu. „Dobrá zpráva je, že odešli z Džabal az-Závíje, špatná zpráva je, že směřují k Halabu,“ cituje Reuters nejmenovaný povstalecký zdroj z provincie Idlíb.

Armádní jednotky se pokoušejí ovládnout situaci také ve věznici v Homsu, kde se taktéž bouří vězni. Zní tady střelba a výbuchy, podle aktivistů tady zemřeli už dva vězni. Ve věznici údajně panovaly „katastrofické humanitární podmínky“. Oficiální syrské zdroje popřely, že by byla ve věznici vzpoura.

Odhaduje se, že v Sýrii zůstalo kvůli bojům až 1,5 milionu lidí bez domova. Už 115 tisíc Syřanů uprchlo do zahraničí. Podle Červeného půlměsíce je skoro 43 tisíc uprchlíků v Turecku, skoro 35 tisíc v Jordánsku, kde OSN buduje uprchlický tábor pro 110 tisíc lidí. Dalších 30 tisíc Syřanů uprchlo do Libanonu. Část uprchlíků přijal i Irák, který včera otevřel hraniční přechody.

Video V syrském Halabu zaútočily vládní stíhačky
video

V syrském Halabu zaútočily vládní stíhačky

V syrském Halabu zaútočily vládní stíhačky

Reportáž Petra Zavadila

Rozhovor s Martinem Kollerem

V Sýrii zatkli atentátníka z Damašku