V sikhském chrámu v USA se střílelo, sedm lidí nepřežilo

Milwaukee (USA) – Sedm mrtvých včetně útočníka si vyžádala střelba v sikhském chrámu v Oak Creek u města Milwaukee v americkém státě Wisconsin. Několik dalších lidí utrpělo zranění. Samotného útočníka, jehož identitu policie zatím nezná, nakonec zastřelil zasahující policista. Prezident Barack Obama vyjádřil nad událostí zármutek a slíbil maximální podporu vyšetřování.

V neděli dopoledne vešel do chrámové kuchyně střelec a začal pálit po okolních lidech. Běsnění poté pokračovalo venku, kde střelec nalezl další oběti. Nakonec muže zastřelil jeden z policistů. O motivech a identitě střelce policie zatím nic neví. Svědci útočníka popisují jako zhruba třicetiletého bělocha.

„Zhruba v 10:25 dopoledne jsme dostali nouzový telefonát o střelbě v chrámu. Policista, který přijel na místo, narazil na střelce. Dostal několik zásahů, byl převezen do nemocnice a přežije to. Útočníkovi opětoval palbu a zastřelil ho. Tohle se odehrálo před chrámem,“ uvedl velitel místní policie Brad Wentland.

Video Střelba ve Wisconsinu
video

Střelba ve Wisconsinu

V době útoku byla údajně v chrámu asi stovka lidí především indického původu. Podle CNN policie předpokládá, že útočil jeden člověk. Vnitřek chrámu zkontrolovala přivolaná zásahová jednotka a vyvedla desítky vyděšených lidí, kteří se v něm ukrývali. Tři mrtví včetně pachatele útoku byli nalezeni před chrámem. Čtyři těla ležela uvnitř.

Případ už šetří FBI jako teroristický útok. Do vyšetřování se zapojily i další složky. Prezident Obama uvedl, že je útokem zarmoucený. „Naše srdce jsou s těmi, jejichž blízcí zemřeli nebo jsou zranění. Zajistíme jakoukoli podporu potřebnou pro postup vyšetřování,“ prohlásil.

Prezident Barack Obama:

„Naše srdce jsou s rodinami a přáteli těch, kteří byli zabiti či zraněni… Zatímco truchlíme nad touto ztrátou, která se stala v místě pobožností, připomínáme si, jak moc naše země byla obohacena sikhy, kteří jsou součástí naší širší americké rodiny.“


Smutní sikhové po střelbě v chrámu u města Milwaukee
Smutní sikhové po střelbě v chrámu u města Milwaukee

Komunita sikhů, jejichž chrám se stal terčem útoku, má v USA zhruba čtvrt až půl milionu členů. Jejich postavení zkomplikovaly útoky na newyorská dvojčata, po kterých sikhy řada Američanů začala zaměňovat za muslimy.

Chrám se nachází v Oak Creek asi dvacet minut cesty podél Michiganského jezera jižně od Milwaukee.