Židovské turisty z USA pobouřilo hitlerovské víno

Lago di Garda (Itálie) - Itálie znovu řeší skandál s vínem, na jehož etiketách se objevil vůdce nacistického Německa Adolf Hitler. Na lahve si stěžovala dvojice amerických židovských turistů, která je objevila v supermarketu v Lago di Garda na severu země. Italská prokuratura už zahájila vyšetřování kvůli podezření z propagace fašismu.

„Bylo to pro nás velmi šokující a překvapivé. Mohli bychom to považovat za projev neonacismu,“ říká americký turista Michael Hirsch, právník z Filadelfie. Ve městečku je ale také k dostání pivo s Adolfem Hitlerem, hned vedle fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Americkému páru lahve s nacistickým vůdcem připomněly temnou stránku rodinné historie. Otec Hirschovy manželky se narodil v Československu a přežil Osvětim - na rozdíl od dalších členů její rodiny. „Otřáslo to se mnou. Není to jen urážka Židů, přestože jsme oba s manželem Židé. Je to urážka celého lidstva,“ říká Cindy Hirschová.

Po stížnosti amerického páru spustily úřady vyšetřování. Výrobce mohl být stíhaný za propagaci fašismu. Italský prokurátor Mario Schinaia ale poznamenal, že pro podobné případy by bylo potřeba vymyslet zločin z lidské hlouposti.

Víno s Hitlerem nebo s Mussolinim se v Itálii prodává už několik let. Tento fakt čas od času vyvolá skandál, který nicméně vždy utichne - a prodává se dál.