Jihokorejský prezident jel, kam neměl - aspoň podle Tokia

Soul - Jihokorejský prezident I Mjong-bak pobouřil japonskou vládu, když jako první korejský státník navštívil souostroví Tokdo (korejsky)/Takešima (japonsky), o něž se obě země po generace přou. Podle agentury Kjódó byl dokonce ze Soulu odvolán japonský velvyslanec. Souostroví chtějí obě země využívat k rybolovu. Spekuluje se ale o tom, že může skrývat zásoby zemního plynu.

Souostroví v Japonském moři jsou předmětem sporu již od roku 1905, kdy Japonsko podepsalo dohodu s Koreou, která upravila cestu k budoucí japonské kolonizaci Korejského poloostrova. Japonsko ovládalo Koreu v letech 1910-1945. Jižní Korea ale tvrdí, že souostroví bylo korejským územím ještě před japonskou kolonizací Korejského poloostrova.

Prakticky neobydlené souostroví se skládá ze dvou skalnatých ostrovů a z 35 dalších menších útvarů. Celková plocha ostrovů zabírá 0,2 km². Okolní vody jsou bohaté na ryby a pod mořským dnem jsou údajně bohaté zásoby nerostných látek.

/*json*/{"map":{"lat":37.242765102156,"lng":131.86443328857,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/