Pozorovatelé OSN v Sýrii končí, v zemi vznikne styčný úřad

Damašek/Mekka - Rada bezpečnosti OSN rozhodla, že pozorovatelská mise OSN definitivně skončí 19. srpna. Mandát se tak pozorovatelům neprodlouží. Rusko se přitom vyslovilo pro to, aby OSN působila v Sýrii i nadále. Její odchod bude mít „vážné negativní následky“, řekl náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov. V Sýrii má ale vzniknout styčný úřad. Zástupci zemí RB OSN se již zítra kvůli otázce Sýrie sejdou v New Yorku. Syrského prezidenta Bašára Asada mezitím opustil synovec viceprezidenta Farúka Šará. Zprávy přitom nejprve hovořily o tom, že zběhl sám viceprezident. To se ale nakonec nepotvrdilo. Syrští povstalci z oblasti Halabu (Aleppo) mezitím varovali Západ, že pokud bude nadále odmítat posílat zbraně do Sýrie tamější opozici k boji proti jednotkám prezidenta Bašára Asada, rebelové se obrátí o pomoc na teroristickou síť al-Káida.

Annan svůj plán nedokázal prosadit, chce rezignovat

RB OSN původně povolila nasazení 300členné monitorovací mise v Sýrii na 90 dní, aby neozbrojení pozorovatelé sledovali naplňování mírového plánu, který dojednal zvláštní emisar OSN a Ligy arabských států Kofi Annan. Cílem tohoto plánu bylo příměří a stažení těžkých zbraní, které používají vládní jednotky. Plán, k němuž se přihlásila Asadova vláda i zástupci opozice, ale nikdy nebyl převeden do reality. Annan už oznámil, že se rozhodl na emisarský post k 31. srpnu rezignovat, a to kvůli pokračující eskalaci konfliktu a kvůli tomu, že mocnosti v RB OSN nejsou schopny sjednotit se v zájmu zastavení chaosu v Sýrii.

„Nechceme tady al-Káidu, ale pokud nám nikdo nepomůže, uzavřeme s ní spojenectví,“ prohlásil abú Amar, velitel skupiny povstalců v centru Halabu. Podle Amara jsou islamisté schopní si z Halabu udělat základnu do tří měsíců a ihned po příchodu se pustit do vymývání mozků tamějších obyvatel.

Syrští povstalci
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/ABDURRARHMAN AL SHERIF

Opozice už delší dobu volá po vzniku takzvané bezletové zóny podobné té, která loni chránila povstalce v Libyi, a po dodávkách zbraní povstaleckým silám, složeným převážně z armádních dezertérů, které jsou špatně vybavené a jsou nuceny vzdorovat převaze palebné síly armády. „Jsme opravdu nespokojení. Syrský lid stále má v oblibě evropské země, ale pokud by tento trend pokračoval, bude je nenávidět,“ dodal povstalecký velitel.

Syrští povstalci a různí experti tvrdí, že al-Káida v oblasti ještě nepředstavuje organizovanou sílu. Rebelové ale občas použijí její taktiky jako v případě květnového sebevražedného pumového útoku v Damašku, který stál životy 55 lidí. Spojené státy oficiálně odmítly dodávat zbraně rebelům právě z obavy, že se dostanou do rukou al-Káidy. Ajmán Zavahrí, označovaný za jejího šéfa, v únoru otevřeně podpořil syrské povstání, ale povstalci jeho vystoupení označili za „vměšování“ do syrských záležitostí.

Valerie Amosová, ředitelka humanitárních operací OSN:

Valerie Amosová„Ještě v březnu jsme odhadovali, že pomoc potřebuje milion lidí. Teď je to až dva a půl milionu. Snažíme se aktualizovat naše plány a finanční požadavky pro jejich realizaci. Rodiny, se kterými jsem se setkala, jsou unavené, bojí se a nemají naději, že by se v blízké době mohly vrátit domů. Zažily hrozné věci. Potřebují zdravotní péči, útočiště, jídlo a vodu.“


Organizaci islámské spolupráce pozastavila Sýrii členství

Na protest proti násilnému potlačování povstání v Sýrii proti režimu prezidenta Bašára Asada pozastavili muslimští vůdci Sýrii členství ve své Organizaci islámské spolupráce (OIC). Zástupci členských zemí o tom rozhodli během dvoudenního summitu v Saudské Arábii a ve středu zveřejněná zpráva OSN mluví podobným tónem, když režimu připisuje válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Ve zprávě v o něco menší míře z nich viní i povstalce. Ti dnes varovali Západ, že pokud jim bude nadále odmítat posílat zbraně pro boj proti prezidentovi Bašáru Asadovi, spojí se s al-Káidou.

Členství Sýrie bude přerušeno v OIC i všech jejích přidružených a specializovaných orgánech a institucích, citovala agentura Reuters ze závěrečného prohlášení přijatého dnes ráno na summitu OIC v saúdskoarabské Mekce.   

Akmeleddin Ihsanoglu, generální tajemník OIC:

„Je to silná zpráva pro syrský režim, že islámský svět nemůže přijmout zemi, která zabíjí své lidi. A je to i zpráva pro svět, že podporujeme mírové řešení, a ne krveprolití.“


Tento postup doporučili ministři zahraničí států OIC na pondělní přípravné schůzce. Rozhodnutí o pozastavení členství Sýrie bylo podle očekávání přijato navzdory odporu Íránu. Ostře se proti němu postavilo i Alžírsko. Saúdská Arábie, která summit OIC hostila, stojí v čele arabských snah o diplomatickou izolaci Sýrie. Rijád podporuje i výzvy k vyzbrojení syrské opozice, což šéf jeho diplomacie Fajsal Saúd označil už v únoru za „výbornou ideu“.

Generální tajemník OIC Akmeleddin Ihsanoglu nicméně po skončení summitu novinářům řekl, že jeho účastníci „neprojevili velkou podporu zahraniční vojenské intervenci“ do Sýrie. Syrská krize ale za hranice pomalu dopadá. Ozbrojenci z Libanonu údajně unesli dvacet povstalců v odvetě za únos člena vlastního klanu. Rozezlení obyvatelé Bejrútu taky blokovali dálnici, kvůli zmizení 11 šíitů pohřešovaných po včerejším útoku na severosyrské město Azáz.

Video Monitorovací mise v Sýrii již brzy skončí
video

Monitorovací mise v Sýrii již brzy skončí

Monitorovací mise v Sýrii již brzy skončí

zpr: 7:00, 17.8.2012

Telefonát Jana Moláčka

OIC zmrazila členství Sýrii